Hnutí Duha podalo správní žalobu pro údajnou nečinnost na ministra životního prostředí v demisi Tomáše Podivínského. Podle ekologické organizace ministr, stejně jako jeho předchůdce Tomáš Chalupa, kryje svou nečinností opakované nezákonné postupy ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka, při nichž dochází k vážnému poškozování vzácné chráněné přírody. Proti tomu se však vedení parku ohradilo, o park prý pečuje zodpovědně. Hnutí přiznává, že žaloba má spíše demonstrativní charakter. Informoval o tom jeho mluvčí Jan Piňos.
Organizace uvádí jako "nejmarkantnější příklad" pokutu, kterou vedení parku udělila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) za to, že se v NP Šumava nezákonně používaly biocidy v boji s kůrovcem, lesní dělníci při odstraňování kůrovce škodlivě zasahovali do biotopů tetřeva hlušce a hlukem motorových pil tohoto kriticky ohroženého živočicha rušili při jeho hnízdění. Čtvrtmilionovou pokutu minulý týden potvrdilo ministerstvo životního prostředí. Konstatovalo také, že kácení v lokalitě Na Ztraceném na Klatovsku bylo nelegální. Správa parku podala žalobu ke správnímu soudu proti tomuto rozhodnutí ministerstva, které je jejím zřizovatelem.
Ředitel Mánek podle Duhy opakovaně dopouští, aby národní park dostával pokuty, prohrává soudy a ministři tomu v lepším případě přihlížejí, v horším napomáhají. Naopak podle Mánka je nyní Šumava díky zodpovědné péči o lesy vyléčena od kůrovce. V reakci připomněl, že nejvíce se těžilo v letech 2008 až 2010 a používala se i chemie. Bylo to prý v době, kdy Hnutí Duha do značné míry ovlivňovalo Správu NP Šumava. Mánek tvrdí, že za jeho vedení se kácí historicky nejmenší množství dřeva, kůrovcového dřeva je letos jedna desetina oproti roku 2010. Ctí se prý i rozsáhlé území ponechané přírodě.
Podle Mánka zakázali na příští rok používat chemii, protože ji již nepotřebujou. To jsou reálné kroky ochrany přírody a považují je za úspěch. Jak řekl, zahnali kůrovce, a s tím Hnutí Duha ztrácí půdu pod nohama, už nebude mít důvody ke křiku, a nebude tedy prostor ke zviditelňování se na úkor šumavské přírody.
Hnutí dosáhlo u Krajského soudu v Českých Budějovicích a ministerstva zrušení všech výjimek, které umožňovaly používání toxických postřiků v NP Šumava. Nabytí právní moci rozhodnutí ministerstva o zrušení výjimek ale ředitel Mánek zablokoval podáním rozkladu k ministrovi Podivínskému. Jenže ten ani po čtyřech měsících nerozhodl, poznamenal Piňos. Organizace se proto obrátila znovu na soud se žalobou na nečinnost ministra.
Hnutí si je vědomo toho, že výjimky k používání jedovaté chemie v národním parku za dva týdny pozbudou platnosti a že se v zimě už pesticidy nestříkají. Žaloba má demonstrativní význam. Hnutí Duha se nechce smířit s tím, jak ministři kryjí ředitele Jiřího Mánka, který až provokativním způsobem opakovaně porušuje zákony poškozováním vzácné šumavské přírody namísto toho, aby ji chránil, dodal Bláha. Podle Mánka používá Hnutí Duha jako zbraň zastrašování, odpovědnost ale žádnou nenese.