Královéhradecký kraj je jednou z rizikových oblastí pro šíření afrického moru prasat, který byl koncem října potvrzen v Německu a Polsku, v Sasku asi 60 kilometrů od státních hranic. Pokud lidé najdou uhynulé kusy černé zvěře, měli by okamžitě kontaktovat myslivce, veterinární správu nebo příslušný obecní úřad. Novinářům to řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Pavel Bělobrádek.
V kraji není aktuálně zjištěn jediný případ tohoto velmi nakažlivého onemocnění, které není na člověka přenosné. Přesto by lidé neměli s uhynulými zvířaty manipulovat.
"Byli jsme přizváni na jednání s ministerstvem zemědělství, které nás bere jako potenciálně další rizikovou oblast pro možné rozšíření této choroby. Okamžitě jsme zahájili jednání s krajskou veterinární správou a připravujeme se na to, kdyby situace skutečně nastala," řekl Bělobrádek.
Preventivní opatření platí ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje, například jde o zavedení tzv. zástřelného na černou zvěř ve výši 2000 korun, zvýšení odměny na 3000 korun za nález a odebrání vzorků z uhynulé černé zvěře a připravuje se stavba plotů proti migraci zvěře.
"Pokud by se na našem území africký mor prasat objevil, jsme připraveni rychle jednat a zastavit šíření nákazy třeba i povoláním policejních odstřelovačů. Je to velmi závažné onemocnění, které má hospodářské dopady, dochází pak k úplné likvidací chovů v dané oblasti," řekl Bělobrádek.
Další aktuální hrozbou je podle něj ptačí chřipka, která se šíří v Evropě, objevila se v Nizozemsku a Německu. "Nyní je oficiálně Česká republika bez nákazy. Vedení kraje se přesto připravuje na možnost, že by se na jeho území africký mor prasat a také ptačí chřipka rozšířily. Aktuálně žádný výskyt těchto onemocnění v Královéhradeckém kraji potvrzený nebyl," dodal Bělobrádek.*