IKEA nemá dominantní postavení, odebírá jen dvě procenta celkové těžby dřeva v ČR

Firma IKEA nemá dominantní postavení na českém trhu, kde odebírá méně než dvě procenta celkové roční těžby dřeva v tuzemsku. Sdělila to společnost v tiskové zprávě. Reagovala tak na podnět europoslance Tomáše Zdechovského, který se domnívá, že firma požadavkem na certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) u dřeva zneužívá své dominantní postavení na trhu Evropské unie. Obrátil se proto na Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise, aby se situací zabývalo. Proti tvrzením Zdechovského se ohradilo také zastoupení FSC v České republice.

Manažer pro lesní hospodářství IKEA Mikhail Tarasov uvedl, že IKEA odebírá méně než dvě procenta z celkové roční těžby dřeva v ČR. Usiluje o to, abychom se dřevem zacházeli při výrobě co nejefektivněji, a dokázali tak vyrobit výrobky v co nejlepší kvalitě a zároveň z malého objemu materiálu využít co nejvíce. Roční objem dřeva, který IKEA z ČR odebírá, ukazuje na to, že IKEA nemá v ČR dominantní postavení na trhu, dodal. Podle něj nyní společnost už nyní globálně v 77 % vyrábí produkty pouze z recyklovaného dřeva nebo právě s certifikací FSC. Do roku 2020 by mělo jít o sto procent.
Požadavek na FSC certifikaci, kterou jsou v ČR označena asi dvě procenta lesů, zatímco konkurenční PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) 70 procent, nemá podle Tarasova nikoho vylučovat. Naopak je to o tom, aby se do něj zapojilo co nejvíce subjektů a aby se společně podílely na pozitivním dopadu na lidi a planetu, řekl Tarasov.
Podle vyjádření FSC dodavatelé pro společnost IKEA neapelují na firmu, ale na vládu a ministerstva, aby se část státních lesů certifikovala FSC. Podnět ke Generálnímu ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise je tak spíše gólem do vlastní branky v situaci, kdy více než každá třetí koruna za vytěžené české dřevo mizí bez přidané hodnoty za hranicemi," uvedla organizace.
Problémem podle FSC není to, že IKEA vyžaduje FSC certifikaci, ale že ostatní certifikace nemají vyhovující standardy. PEFC totiž, na rozdíl od FSC, zprávy z lesních auditů nemá veřejně přístupné. A i v případě většího množství informací o nelegální činnosti, certifikáty neodebírá, jak ukázala nedávná kauza nelegální těžby koncernu Schweighofer v Rumunsku. Je těžké pochopit, že v rámci trvale udržitelného lesního hospodaření certifikuje PEFC jadernou elektrárnu nebo diskotéku a supermarket, dodala FSC. Obě dvě certifikace jsou dobrovolné.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down