I zemědělských a potravinářských podniků se dotkne připravovaný zákon o integrované prevenci a omezování znečištění. Mimo jiné zavede pro určité činnosti integrovaná environmentální povolení, která postihnou provoz podniku v celé oblasti ochrany životního prostředí - tedy vody, ovzduší, půdy, produkovaných odpadů i spotřebované energie.
Podle Bohuslava Mouchy, ředitele programu Českého ekologického manažerského centra (CEMC), přináší návrh tohoto zákona několik nových aspektů: „Představuje komplexní ochranu životního prostředí jako celku, včetně hospodaření s energiemi. Integrované povolení se bude vydávat jen na určitou dobu a v pravidelných intervalech se bude přezkoumávat. Při jeho udělování budou rozhodovat parametry nejlepší dostupné techniky a slovo bude mít také veřejnost.“
Návrhem zmíněného zákona se do naší legislativy zavádí evropská směrnice 96/61/ES. Na jejím základě se v zemích Evropské unie vydává toto povolení pro podniky, které zahájily svůj provoz po prvním lednu 1999. Starší subjekty musí toto povolení získat do konce roku 2007. Pro naše podniky to podle Mouchy bude pravděpodobně znamenat, že ty, které jedou od roku 1999, budou muset mít povolení v okamžiku vstupu do EU, ostatní do konce roku 2007. Unie v agrární oblasti zavádí integrované povolení pro intenzivní chovy, jejichž kapacita přesahuje 40 tisíc kusů drůbeže, 2 tis. prasat ve výkrmu (přes 30 kg) nebo 750 prasnic, dále jatka s denní kapacitou nad 50 tun těl zvířat a mlékárny s denním příjmem mléka nad 200 tun. Z ostatních potravinářských podniků se tato úprava týká těch, které z živočišných surovin produkují denně více než 75 tun výrobků nebo více než 300 tun produktů z rostlinných surovin. Zahrnuty jsou i kafilérie s denní kapacitou nad 10 tun. Kromě toho půjde také o některé technologie, které jsou společné všem hospodářským oborům, např. o kotle s příkonem nad 50 MW/h či chladicí jednotky.
Nejlepší dostupná technika (tzv. BAT) je podle Mouchy nejúčinnější a nejpokročilejší způsob provozní činnosti, který snižuje její vlivy na životní prostředí, nebo jim přímo zabraňuje. Slovo technika přitom zahrnuje „jak používanou technologii, tak i způsob, jakým se zařízení navrhuje, buduje, udržuje, provozuje a po dožití vyřazuje.“ Označení „dostupná“ znamená, že je již vyvinuta natolik, že je možné ji zavést za rozumných podmínek v praxi. Slůvko „nejlepší“ dokládá, že je nejúčinnější pro dosažení vysoké úrovně ochrany životního prostředí jako celku.
Jak Moucha uvedl, nejen v EU, ale již i u nás existují skupiny expertů, které pro dané oblasti vytvářejí dokumenty týkající se BAT. Tyto dokumenty (označují se BREF) popisují, jaká technika je v dané době nejlepší, jaké má parametry spotřeby energií a surovin i jak zatěžuje životní prostředí. Zabývají se také pravděpodobným vývojem. Nejsou normou, ale vodítkem, které bude sloužit jako podklad pro vydávání zmíněných integrovaných povolení. Při nových podnikatelských záměrech je tedy podle Mouchy nutné hledat nejdokonalejší techniku a informovat se o vývoji v daném oboru. Krátkozraké je vybavit podnik cenově atraktivním zastaralým, nebo dokonce repasovaným zařízením dovezeným z Unie.