Investice státních podniků Povodí loni mírně stouply na 1,42 miliardy korun. O rok dříve se proti dlouhodobému průměru propadly o dvě třetiny. Zisk podniků se loni zvýšil o více než třetinu na 84,1 milionu korun. Vyplývá to ze Zprávy o stavu vodního hospodářství za loňský rok
Většinu peněz našly podniky ve svých zdrojích, třetina byla kryta financemi ze státního rozpočtu, operačního programu Životní prostředí, z krajských financí nebo z peněz Evropské unie. "Největší objem finančních prostředků byl čerpán na protipovodňová opatření, revitalizaci říčních systémů a rekonstrukci vodohospodářských staveb," informuje zpráva.
Podle ministerstva zemědělství předloni v pololetí skončila druhá fáze výstavby protipovodňových opatření. Ve třetí etapě se začínalo s přípravou projektů, která je levnější než samotná stavba.
Na rozvoj a modernizaci vodních cest daly loni Povodí 412,5 milionu korun. Stavila se nová plavební komora u jezu Hněvkovice na Vltavě, dokončovaly se práce na komorách Velký Osek a Brandýs nad Labem. Byl také dokončen přístav Petrov na Baťově kanálu, na Vltavě pak přístaviště Purkarec.
Největší příjmy mají Povodí z plateb za odběr povrchové vody, loni šlo o 3,38 miliardy korun. Tržby za výrobu elektrické energie se zvýšily o 64 milionů na 609,7 milionu korun.
Ve státních podnicích loni v průměru pracovalo 3564 lidí. Jejich průměrná mzda činila 30 650 korun měsíčně, meziročně se zvýšila o 718 korun.*