V polovině se sklizní jsou členové Unie ovocnářů jižních a západních Čech, která sdružuje 50 pěstitelů. Ve Lhenicích bude proti průměru úroda asi o 25 až 30 procent nižší. Podzimní odrůdy jablek už ovocnáři sklidili. „Teď se budou sklízet pozdní, které mají dlouhou vegetační dobu. Uvedl to předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber s tím, že jablka jsou často poškozena mrazy.
Podle něj u odrůdy Idared se ve Lhenicích zdá, že úroda bude normální. "Na jablkách jsou ale viditelná poškození na slupce a těžko budeme přesvědčovat obchodníky, aby si takto poškozené zboží vzali. U některých odrůd je až sto procent poškozeno. Nejvíc to odnesla odrůda Topaz, která je háklivá na nízké teploty,“ přiblížil Leber.
Na jaře se však ovocnáři báli, že škody budou kvůli mrazům vyšší. Mráz v kraji jinak nejvíc poškodil třesně, a to z poloviny. Například chelčický podnik Zemcheba jich jinak ročně vypěstuje 90 tun. Naopak velice dobré výnosy byly podle něj zaznamenány u švestek, kterých firma ročně vypěstuje 250 tun, ale měly nižší cukernatost. Úroda třešní byla asi 70procentní proti normálu. Dobrá byla i úroda hrušek. „Tak katastrofický rok, jaký se původně očekával, to zatím není,“ prohlásil Muška a informoval, že na jihu Čech jsou tři oblasti, kde se jablka pěstují nejvíce a kde má jejich pěstování tradici - Chelčice, Krtely a Lhenice. Ovoce se v těchto sadech pěstuje od poloviny 19. století, vozilo se odsud i na císařský dvůr do Vídně.