K 34.týdnu je u nás sklizeno zhruba 55 až 80 procent ploch ozimé pšenice a 96 až 100 procent ozimého ječmene. Informoval o tom Bohumil Dvořák z Agrární komory ČR, která na základě informací z okresů monitoruje průběh žní.
Průměrný výnos ozimého ječmene z celkového osevu 142 tisíc hektarů je 3,9 tun na hektar. U pšenice se pohybuje kolem 4,8 tuny. Podle Dvořáka jsou rozdíly jsou v celé zemědělsky produkční oblasti ČR. Například ZD Vražkov na Litoměřicku mělo výnos ozimé pšenice, kterou sklízelo z 370 hektarů, 1,7 tuny, u jarního ječmen pěstovaného na 200 hektarech byl výnos 1,6 tuny na hektar. Velký propad zaznamenali ve Vražkově i u řepky, kterou sklízeli ze 150 hektarů a její hektarový výnos dosahoval pouhých 1,2 tun. „Takových i horších extrémů nalezneme po celé republice mnoho,“ uvedl Dvořák. Na Olomoucku byl nejvyšší výnos jarního ječmene 4,9 t/ha a ve stejném okrese na 320 ha pozemku dosáhl výnos pouze dvě tuny. „Proto není vhodné uvádět celorepublikové průměry. Lze porovnávat jen jednotlivé regiony,“ upozorňuje.
Nejvyšší výnos zatím podle sledování Agrární komory vykazují východní Čechy a část střední Moravy. Celkově sklizeň je v závěru na střední a jižní Moravě. Na mnoha místech se sklízí velmi dlouho do noci.
Nejvíce jarního obilí zbývá ke sklizni v západních Čechách, kde jsou jařiny k dnešnímu dni sklizeny zatím asi ze sedmi procent ploch.
Sklizeň žita je přibližně v polovině. Žito má velice nízkou kvalitu, pádové číslo je 60 až 70 a většina odpovídá krmné kategorii. Také jarní ječmeny vykazují vysoký obsah dusíku a jsou hůře prodejné pro sladování. Dále se tak podle AK zhorší důchodová situace pěstitelů. Mnoho zemědělců žádá zvýšit zálohovou cenu intervenčního nákupu potravinářské pšenice a snížit kvalitativní parametry.
V nabízených cenách, které jsou často zálohové, se pěstitelé setkávají s velkými rozdíly i uvnitř regionů. Největší rozdíl, poznamenává Dvořák, je v cenách jarní pšenice pro potravinářské i krmné účely ve východních Čechách.
Řepka je podle žňového zpravodajství AK sklizena asi z 80 procent ploch. „Místně, například v západních Čechách, zatím jen z 57 procent výměry, ale mnoho okresů již sklizeň řepky dokončilo,“ porovnává Dvořák. Celkově bylo v ČR řepkou oseto podle ČSÚ 350 tisíc hektarů. Sklizeno je 252 800 hektarů s průměrným výnosem 2,45 tuny. Oblastně se pohybují průměrně výnosy od 1,6 do 3,5 tuny z hektaru. „Řepka vykazuje nižší kvalitu,“ dodal Dvořák.
Asi z poloviny ploch je sklizeno tritikale. Jeho výnos se pohybuje mezi 2,2 až 4,45 tuny z hektaru. Sklízí se hrách a začíná se sklízet mák, který má nižší kvalitu.