Jak se efektivně vypořádat s podzimním listím? Praktické tipy pro zahradníky

Na podzim se listy na stromech zbarví do pestrobarevných odstínů. Pro mnohé se jedná o nejkrásnější období v roce plné procházek šustícím listím. Zahradníkům ale začíná nekonečný boj s hrabáním trávníku. Jak se zbavit listí na zahradě?

Začátek podzimní symfonie

Proč na podzim padá listí ze stromů? Na tuto otázku alespoň jednou za život odpovídal každý rodič. A my víme proč. Přes rok totiž slouží listy stromů jako zásobárna energie, cukrů a dalších živin pro zbytek stromu. Jejich práce ale na podzim končí.

Během roku neopadavá část stromu dodává listům vodu. Tomu je ale na podzim konec – potřebné živiny stahuje strom do kořenové a kmenové části. Listy proto postupně mění barvu, hnědnou, a nakonec spadnou na zem. A zde začíná práce zahradníka.

Listí a větve jako mulč

Mulčování je efektivní způsob hnojení a ekologická likvidace trávy a plevele. Biologický odpad ze zahrady nadrtíte na jemný mulč, který slouží jako ochrana před mrazy a zelené hnojivo. Pozor ale na listy z ořešáku, které naopak růst rostlin zpomalují.

Stejně jako drcené listí zužitkujete i ořezané větve ze stromů. K tomu ale potřebujete těžší techniku – štěpkovač a drtič větví. S drobnými větvemi si poradí elektrické štěpkovače, na větve s průměrem 10 cm a více ale nestačí.

Benzínový výkonný štěpkovač půjčovna nářadí doveze až k vám na zahradu. Kvalitní a výkonné štěpkovače nadrtí větve na drobný mulč, který ochrání záhony před promrzáním.

Použijte listy jako hnojivo

Opadané listy využijete i jako hnojivo, jenom trochu jinak než v předchozím tipu. Zakryjte jím záhon, který ochráníte před zimními mrazy. Pokrývka postupně zetleje a na jaře poslouží jako hnojivo pro zdravý růst nových výpěstků.

Jestliže máte na zahradě listí více, dejte ho do kompostu. Stejně jako na záhoně zde postupně zetlí. Na jaře pak zahradníci smíchají listí se zelenou složkou a zarývají ho do záhonů.

Opět varujeme před ořechovým listím. Jako jeden z mála stromů obsahuje ořešák látky, které rostliny naopak ubíjejí a zpomalují jejich růst. Suché ořechové listí proto postupně spalte. Využít ale můžete vzniklý popel.

Udělejte domeček pro ježky

Tento praktický tip je pro zahradníky, kteří se potýkají spíše s menším množstvím opadaného listí. Hromady nakupeného odpadu vytváří skvělou zimní skrýš pro tvory, kteří netráví studené měsíce v hibernaci.

Na roh zahrady nahrabejte spadané listí. Ježci, drobní hlodavci a další zvířata si sem cestu najdou sama. Dejte si ale pozor na přehnanou péči. Zatímco ježek na zahradě vás zbaví škůdců, myši a potkani vám na jaře zkomplikují život.

Proč nepálit velké hromady listí?

Spousta zahradníků na podzim spadané listí pálí. Vytváří velké hromady často ještě vlhkého biologického odpadu, k jehož zahoření si vypomáhají používáním chemických podpalovačů. Tento způsob ale není nejlepší.

Nejenže se nejedná o nejbezpečnější způsob likvidace listí, ale nepatří ani k těm nejekologičtějším, a to z důvodu užití chemických podpalovačů. Výjimkou jsou listy ořešáku, které zkušení zahradníci pálí po menších částech a popel využívají jako hnojivo do záhonů.

Podzimní dny zahradníkům přinášejí nejen pestrobarevné zahrady. Během podzimu zahradníci oblékají teplé oblečení a začíná jim etapa zazimování zahrady. K ní neodmyslitelně patří i hrabání listí. Pokud jste doposud řešili nerudovskou otázku: „Kam s ním?“ máte už jasno.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down