Na základě aktuálního vývoje v sektoru, prohlubující se komoditní krize prakticky ve všech odvětvích (dlouhodobě mléko, obilí, opětovně vepřové maso), nejasného stavu státního rozpočtu a rozpočtu kapitoly MZe pro rok 2010, tlaku na další výdaje agropotravinářského komplexu z titulu Janotova úsporného balíčku a neadekvátního přístupu ministerstva zemědělství k řešení uvedených problémů je na 2. října 2009 svoláno do Velkého Meziříčí mimořádné jednání představenstva a dozorčí rady AK ČR. Informovala o tom Eugenie Línková z Agrární komory ČR.
Cílem tohoto jednání je podle ní prodiskutování výše uvedených tematických okruhů a stanovení dalšího postupu agrární komory k tomu, aby se našla cesta a prostředky, jak odvrátit existenční ohrožení podnikatelských subjektů agropotravinářského sektoru.
Jak z dosavadních propočtů expertů Agrární komory ČR vyplývá, upozornila dále, měl by sektor na základě Janotova balíčku přijít o pět miliard korun na dorovnání přímých plateb ze státního rozpočtu (namísto sedmi by měl získat jen dvě miliardy korun). „Tyto peníze jsou určené předvstupními dohodami a ostatní země Evropské unie mají v národních rozpočtech částku na dorovnání přímých plateb zemědělcům vyčleněnou. Čeští zemědělci jako jediní nebudou konkurenceschopní na trzích Evropské unie,“ prohlásil Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR. Dále zemědělci upozorňují na neinformovanost nevládních zemědělských organizací ze strany ministerstva zemědělství. Do třetice je to stupňující se tlak řetězců na cenu potravin, kdy požadují na zpracovatelích snížení cen zejména u masných a mléčných výrobků.
„Agrární komora ČR tak jednoznačně deklaruje zájem a snahu udělat v tomto krizovém období maximum pro zachování životaschopného zemědělství a potravinářství,“ dodal Veleba.