01.06.2021 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarní mrazy na jižní Moravě poškodily jenom meruňky a třešně

Noční mrazy, které začátkem dubna zasáhly celou republiku, především na Břeclavsku a Znojemsku částečně poškodily rané odrůdy meruněk a třešní, které již kvetly. Druhá vlna nízkých teplot na přelomu dubna a května nezpůsobila vážnější škody. Problém je s dlouhodobě chladným počasím, které může mít špatný vliv na opylení a víc se projevují infekční choroby. Uvedla to tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Zdeňka Klemšová.

Letošní průběh chladnější zimy a pozvolný nástup jara byl pro ovocné stromy na jižní Moravě příznivý. Stromy začaly kvést mnohem později. Ve srovnání s posledními pěti lety peckoviny až o tři týdny později, jabloně podle odrůd o 14 dnů.

"Pokud by meruňky v letošním roce kvetly dříve, tak jako tomu bylo v předchozích letech, poškození mrazy by mohlo být rozsáhlejší. Někteří pěstitelé používali protimrazovou ochranu. Zatím se dobrá násada meruněk dle oblastí a lokalit jeví například u odrůd Bergeron, Bergarouge, Bergeval a Goldrich. U třešní byla nejvíce na jižní Moravě poškozena odrůda Kordia a lze u ní očekávat nižší až průměrnou sklizeň," uvedla Klemšová.

Ostatní plodiny se letos v době jarních mrazů nepoškodily. U broskvoní a slivoní hodnotili ovocnáři násadu květů pozitivně. O cenách ovoce je podle Klemšové zatím předčasné hovořit. Nelze přesně říci, jaké dopady na výnosy bude mít průběh letošního chladného jara. Přesnější odhady sklizní budou mít ovocnáři koncem června.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down