Jarní práce na chmelnicích by měli zajistit zahraniční pracovníci

Pěstitelé opět nevědí, kdo zajistí jarní práce na chmelnicích. Brigádníky ze zahraničí měli domluvené, cestu jim však může překazit válka na Ukrajině. Nahradit tyto lidi by mohli Ukrajinci, kteří už jsou v České republice. Před bojem však utíkají převážně matky s dětmi a chmelaři budou potřebovat hlavně traktoristy. Uvedl to předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda. Do Čech nemohli zahraniční brigádníci ani před dvěma lety, tehdy se hranice uzavřely kvůli covidu.

Zemědělci se většinou dohodnou s konkrétní osobou, která zajistí cestu brigádníků, mezi kterými převažují cizinci z východu. "Letos máme strach, že se k nám tito lidé nedostanou. Už se stalo, že zavolal chlap, že nepřijede, protože má povolávací rozkaz. Zkusí sehnat někoho jiného, ale otázka je, jak to bude na hranicích," uvedl Hejda. Zatím není jasné, zda brigádníky budou moci nahradit lidé, kteří před válkou už utekli do Česka, převažují mezi nimi ženy s dětmi. "Zatím je ještě čas, budeme sledovat, kdo nepřijede, kdo je tady, kdo je dostupný. Snad se najdou ti, kteří budou moci nastoupit do práce. Je to velká neznámá, ale věříme, že to dobře dopadne," uvedl Hejda. Práce na chmelnicích začíná koncem března řezáním. Za řezačkou jedou plošiny, z nichž se navazuje nahoře drátek na konstrukci a pouští se dolů, tam se pak musí zapíchnout. Loni se práce o dva týdny posunuly kvůli chladnému jaru, zavádět se začalo až v druhé polovině května. Jarní práce trvají obvykle do začátku června, brigádníky pak pěstitelé potřebují znovu na sklizeň.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down