Je třeba chránit biotopy pod dráty vysokého napětí, žádají odborníci

Iniciativa Příroda pod dráty chce vyvolat debatu u kulatého stolu o údržbě ploch pod vedením vysokého napětí. V otevřeném dopise k tomu vyzývají zástupce správ národních parků, ministerstva životního prostředí, majitelů lesů i energetických společností. Podle iniciativy jsou plochy pod elektrickým vedením specifickými stanovišti, která mají zásadní vliv na udržení rozmanitost krajiny. Informovala o tom zástupkyně iniciativy Martina Skohoutilová.

Plochy pod dráty vysokého napětí, které se nevyužívají k zemědělskému ani lesnickému hospodaření, tvoří liniové koridory. Jsou domovem řady ohrožených druhů rostlin, motýlů, samotářských včel a vos, brouků, ještěrek či ptáků, navíc umožňují migraci mnoha druhů rostlin i živočichů a propojení metapopulací. "Pod elektrovody je cenná především poměrně jemná mozaika raných stadií existence lesa, tedy kombinace ploch holé půdy, kvetoucích bylin, trav a obrážejících dřevin, kterou vytvořilo časté opakované vyřezávání," uvedla iniciativa v otevřeném dopise.
Metody údržby ploch pod elektrovody se podle iniciativy v posledních letech mění, energetické společnosti využívají k přírodě nešetrné technologie, například frézování dřevin. "To je metoda, která nadrtí nejen dřeviny, ale i všechno živé, co se dostane mezi nože půdní frézy. Vzniká tak kaše ze směsi půdy, rostlin, rozdrceného hmyzu, rozsekaných ještěrek, slepýšů, ježků, plchů či ptačích mláďat," uvedli. Vzniklá směs je velmi bohatá na živiny, což podporuje růst kopřiv, ostružin, bodláků a mnohých invazních druhů rostlin a dřevin. Důsledkem toho převládají v pásech rostliny náročnější na živiny a snižuje se rozmanitost krajiny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down