Jednání o zákazu dvojí kvality potravin v Evropské unii pokračuje

V poslední době se objevily zprávy o tom, že některé západoevropské země bojkotují návrh směrnice o nekalých obchodních praktikách, jejíž součástí je i řešení dvojí kvality výrobků na území Evropské unie. Autorkou příslušného legislativního návrhu v Evropském parlamentu je europoslankyně Olga Sehnalová, která problém dvojí kvality, zejména potravin, na vnitřním unijním trhu poprvé představila již v roce 2011 a přitáhla k němu pozornost evropských institucí. Tento týden na tiskové konferenci Potravinářské komory ČR seznámila europoslankyně novináře se současným stavem legislativního procesu, který by měl tuto problematiku upravovat. Část jejího vystoupení nyní přinášíme.

Každá evropská legislativa vzniká na základě návrhu Evropské komise, k němuž se poté vyjadřují dvě instituce, a to Evropský parlament a Evropská rada, tedy jiným slovy členské státy Evropské unie. Evropský parlament má svoji část v tomto legislativním procesu v současné době splněnou, protože na minulém zasedání jeho výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů přijal svoji pozici, tedy schválil podobu legislativního balíčku, jehož součástí je i upravená směrnice o nekalých obchodních praktikách.

Osobně jsem vyjednávala pasáž věnovanou dvojí kvalitě potravin, protože návrh se týká změn několika různých směrnic na ochranu spotřebitelů. Dvojí kvalita potravin byla podle původního návrhu Evropské komise zařazena do směrnice o nekalých obchodních praktikách do článku šest, nicméně Evropský parlament přijal na základě mé zprávy ještě z loňského roku jiný, přísnější text, a umístil praktiky dvojí kvality potravin do přílohy směrnice. Což znamená, že dvojí kvalita by byla zakázaná jako taková s tím, že pokud budou chtít výrobci přizpůsobovat svoje produkty místím trhům, musí být spotřebitel o tomto rozdílu kvalioty na první pohled jasně informován.

Je to poněkud přísnější verze oproti původnímu návrhu Evropské komise. Ten jsem osobně nepovažovala za šťastný, mimo jiné i z toho důvodu, že obsahoval téměř nekonečné množství různých výjimek, tak zvaných legitimních důvodů. Byl velmi vágní a z mého pohledu pro potřeby dozorových orgánů zcela nepoužitelný.

Dnes jsme ve fázi, kdy Evropský parlament má v této věci svoji odhlasovanou pozici a nyní čekáme, jakou pozici v této věci zaujmou členské státy. Zde se mohou věci zadrhnout, i když samozřejmě nevíme, zda se to skutečně či nikoli. Ke konci loňského roku jsme ale měli určité signály, kdy rakouské předsednictví Evropské rady při projednávání této pasáže, problematiku svojí kvality potravin z legislativy zcela vyjmulo. Po novém roce převzalo předsednictví Rady Rumunsko, které, jak vím, má s dvojí kvalitou potravin svoji zkušenost. Na něm tedy bude, jak povede v této věci vyjednávání dál, a já očekávám, že dvojí kvalitu potravin v nějaké podobě do toho textu zase vrátí. Samozřejmě různé členské státy mají na toto téma různé názory a jsou na tu či onu stranu mnohdy radikální, takže vyjednávání mezi jednotlivými státy nebude určitě jednoduché a nějakou dobu potrvá.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down