Jednotný termín sečení luk, k němuž zemědělce zavazují podmínky evropských dotací, vede k úhynu živočichů. Mizí některé druhy ptáků a ohrožena je kvůli tomu více než polovina českých motýlů. Upozornil na to Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v tiskové zprávě.
Časová přímka je tak strašně krátká, že se dvakrát ročně prakticky poseče celá republika, řekl výkonný místopředseda ČSOP Karel Kříž. Návrh pokračování Programu rozvoje venkova, který bude platit v nadcházejícím programovacím období, přitom nynější pravidla neupravuje.
Špatně nastavené podmínky programu využívaného prakticky všemi tuzemskými zemědělci, pro něž je ekonomicky nezbytný, podle ekologů způsobily, že jsou například motýli či hmyzožraví ptáci v tuzemsku jednou z nejohroženějších skupin živočichů. Sedmapadesát procent našich denních motýlů vymírá či je vymřením bezprostředně ohroženo. I donedávna běžní ptáci zemědělské krajiny jako je skřivan polní, strnad obecný, čejka, koroptev či ťuhýk, rychle mizí, uvedli zástupci ČSOP.
Podle ochránců přírody by například motýlům výrazně pomohlo, kdyby se nechávala na loukách část neposečená, to ale podmínky dotačního programu umožňují až od luk s rozlohou nad 20 hektarů. Ty přitom v Česku prakticky neexistují, upozornil svaz. Ministerstvo životního prostředí proto prý půjde do vlády s připomínkou, aby se tato hranice snížila na pět hektarů.
Ochránci přírody ministra životního prostředí Richarda Brabce v této snaze jednoznačně podporují, uvedl Kříž. Jeho kolega z ČSOP Petr Stýblo však upozornil, že ani tento kompromis by na zastavení snižování rozmanitosti živočišných druhů nestačil. K tomu by hranice podle odborníků, které svaz oslovil, měla být na jednom hektaru.*