Zemědělci mohou letos podávat takzvané jednotné žádosti o dotace do 29. května. Termín o dva týdny prodloužila Evropská komise. Na přímé platby půjde 23,2 miliardy korun a přibližně 8,5 miliardy korun bude rozděleno na plošná opatření v rámci Programu rozvoje venkova. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
"Cílem je zmírnit dopady nových a složitějších podmínek společné zemědělské politiky, například zaváděného greeningu nebo podmínky aktivního zemědělce. Prodloužení termínu do konce května zemědělcům umožní, aby se přizpůsobili novým povinnostem a dobře se připravili k předložení jednotné žádosti," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Prodloužení termínu se podle něj týká téměř 30 000 žadatelů. Podávat lze žádosti o jednotnou platbu na plochu, platbu pro mladé zemědělce a platbu pro zemědělce dodržující zemědělské postupy příznivé pro klima a životní prostředí. Žádat lze také o platbu v méně příznivých oblastech (LFA), přechodné vnitrostátní podpory, platbu pro oblasti NATURA 2000, platby na agroenviromentálně-klimatická opatření (AEKO), na ekologické zemědělství, dobré životní podmínky zvířat a dobrovolnou podporu vázanou na produkci.
Farmáři loni podali rekordních bezmála 30 000 takzvaných jednotných žádostí o dotace, v nichž žádají o většinu podpor. Počet žádostí rok od roku roste. Fond vyplatil na dotacích 37,6 miliardy korun. Částka byla o pět miliard korun vyšší než v roce 2013. Největší část dotací připadla na přímé platby, které dosáhly 24,3 miliardy korun.*