20.08.2024 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihomoravské pálenice zahájily letošní sezonu dříve, zvýšily ceny

Provozovatelé pěstitelských pálenic na jižní Moravě zahájili letošní sezonu zhruba o 14 dní dříve, než je obvyklé. Mohou za to červencová tepla, která umožnila ovoci rychleji dozrát. Dotázané pálenice kvůli zvýšení spotřební daně a vyšším cenám za energie zdražily litr padesátiprocentní pálenky zhruba o deset až 15 korun, na počtu zákazníků se to však podle nich neprojevilo. Oslovení provozovatelé hodnotí sezonu jako slabší, proti předchozímu roku jsou však spokojenější.

S letošní úrodou jsou provozovatelé spokojeni jen v některých oblastech

"Když jsme před 34 lety začínali, tak jsme pálili až kolem 20. srpna. Letos jsme ale začali pálit už 1. července, a to třešně. Těch pálíme vždy nejméně, ale letos jich lidé natrhali dost. Už jenom kvůli tomu, že poslední dva roky nebylo nic," uvedla za pálenici ve Viničných Šumicích Marie Stejskalová. S dřívějším pálením začala také pěstitelská palírna sv. Urban v Syrovicích na Brněnsku, kde z pálení třešní koncem července přešli na meruňky. S letošní úrodou jsou provozovatelé spokojení pouze v některých částech jižní Moravy. "Někde měla zahrada dobrou úrodu, jinde to zmrzlo. Na některých kopcích se ovoci dařilo, ale pod nimi v dolině přišel mráz a nemají nic," uvedla Stejskalová. Špatnou úrodu pěstitelé měli na Tišnovsku. "Neurodilo se téměř nic. Spoustu ovoce, které pálíme, nám zákazníci dávají z dovozu od jiných pěstitelů. Máme velký kotel, takže jsme nuceni menší objednávky posílat ke konkurenci," řekl zaměstnanec pěstitelské pálenice v Tišnově Martin Kappel. Všechny dotázané pěstitelské pálenice musely kvůli letošnímu zvýšení spotřební daně na lihoviny své produkty zdražit. Na ceně se projevily také vyšší ceny plynu a elektřiny. Cena jednoho litru padesátiprocentní pálenky tak činí v průměru 200 korun. "Ze začátku jsme byli nervózní, že tolik zdražujeme. Ale naši zákazníci mají vlastní ovoce ze zahrady, dělají to rádi a pálenka jim chutná. Že by nám ubylo zákazníků, to ne," uvedla Stejskalová. Provozovatelé pálenic jsou přesvědčení, že zvýšení spotřební daně povede lidi častěji k tomu, aby pálenku vyráběli nelegálně sami. "Rozhodně to má vliv na zákazníky. Říkají mi, že je to neúnosné a přecházejí k pálení doma," řekl Jan Dostál z pálenice v Heršpicích na Brněnsku. Na rozvoj černého trhu už před časem upozornil tajemník Unie destilatérů Jakub Gottwald, který uvedl, že se v Česku nelegálně vypálí více destilátu než v legálních palírnách.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down