Na příští tři roky včelaři opět dostanou dotace za téměř 200 milionů korun, půl na půl z evropských a národních zdrojů. Peníze mají podpořit české včelařské chovy, zlepšit jejich výrobky i uvádění na trh. Podmínky pro získání dotací, které v rámci Českého včelařského programu navrhlo Ministerstvo zemědělství, dnes schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor vlády.
Některé včelařské spolky si stěžovaly, že měly na podání připomínek krátkou dobu. Většinu včelařů, kolem 60 tisíc, sdružuje Český svaz včelařů. Včelařské dotace nyní vyplácí Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) a proplácí je svazu, který je následně přeposílá chovatelům včel. Pracovní společnost nástavkových včelařů (PSNV), v níž je zhruba tisícovka včelařů, na konci dubna upozornila, že by si o dotace měli včelaři žádat sami. Kritizovala rovněž svaz. K dalším spolkům patří například Včelařský spolek Moravy a Slezska, který vznikl v roce 2016. Jeho členové také s fungováním svazu nesouhlasili.
Ze schváleného materiálu vyplývá, že si nově budou moci chovatelé včel žádat o dotaci prostřednictvím více žadatelů, tedy nejenom prostřednictvím svazu včelařů. Ministerstvo v dubnu sdělilo, že zvažovalo, aby si v období 2020 až 2022 žádali o dotace jednotliví včelaři. Bývá jich ale až 3500 a pro fond by to byla zátěž.
V materiálu je uvedeno, že žadatelem o dotaci může být oproti předešlé právní úpravě taková právnická osoba, která nejméně po dobu dvou let vyučuje studijní obor včelař, má zřízenou datovou schránku, zavedený internetový rezervační systém pro přihlášení vzdělávacích akcí a zavedenou evidenci přednášejících pro vzdělávací akce pro chovatele včel. Nový včelařský program upravuje jak výši dotací na jednotlivá opatření, tak třeba poměr spoluúčasti žadatele u opatření boj proti infekčnímu onemocnění včel – varroóze. Žadatel bude mít nově 60procentní spoluúčast na rozdíl od dosavadní třicetiprocentní.*