Ještě než začne na jaře rojení kůrovce, bude odstraněn zbytek kalamitního dřeva, které zůstalo po loňském orkánu Kyrill v Národním parku Šumava. Likvidaci polomů správci parku ukončili již loni v říjnu, sdělil mluvčí parku Radovan Holub. Větrná smršť poničila na území rezervace 864 199 metrů krychlových dřeva. Z toho sedm procent bylo v prvních zónách, tedy nejcennějším území šumavské divočiny, kde se netěží.
Správa šumavského parku prodala po orkánu 581 000 metrů krychlového dřeva s průměrnou cenou 1062 korun za kubík dřeva. Park utržil přes 600 milionů korun. Téměř 11 000 metrů krychlových bylo palivového dříví, jehož cena v průměru činila 376 Kč za metr krychlový. Za něj tak park dostal čtyři miliony korun.
Orkán Kyrill vytvořil v jihočeských lesích před rokem holiny na tisících hektarech, jejichž zalesňování potrvá až pět let. Škody na jihu Čech zůstávají pouze v lesích, kde byly nejrozsáhlejší. Vichřice pokácela 4,15 milionu metrů krychlových dřeva a těžba skončila na podzim. Nyní v lesích pokračují úpravy terénu, který poškodila těžká těžební technika. Lednová větrná smršť poničila v kraji majetek za 4,25 miliardy korun, z toho 4,1 miliardy v lesních porostech.