Na pražském náměstí Míru dominovala v parku před kostelem svaté Ludmily obří figurína nafukovací prasnice. Ochránci zvířat tímto způsobem zahájili v České republice kampaň, která má upozornit, že miliony prasat v Evropské unii jsou chovány v nelegálních podmínkách.
V lednu 2013 začal v Evropské unii platit částečný zákaz používání individuálních klecí pro březí prasnice. V EU se podle organizátorů protestu chová 140 milionů prasnic, u většiny z nich však zákaz není dodržován. Česko tento požadavek na rozdíl od největších chovatelů prasat jako jsou Německo, Francie, Dánsko či Polsko, plní. Jiné požadavky stejné směrnice, zejména ve výkrmech prasat, tuzemští dodavatelé však nedodržují.
Několikametrová nafukovací prasnice jménem Hope byla do ČR přivezena z Francie, další její zastávkou na jejím turné po Evropě má být polská Varšava. Hope je symbolem kampaně za to, aby se v Evropské unii dodržovaly minimální podmínky stanovené směrnicí na ochranu prasat, uvedla Dita Michaličková ze Společnosti pro zvířata.
Poukázala na směrnici, která praví, že pokud jsou prasata na výkrm nebo odstavená selata ve skupině, musí mít k dispozici takzvaně manipulativní materiál, jako třeba podestýlku ze slámy, hobliny nebo seno. Prasata ze své přirozenosti potřebují mít aktivitu, pokud jsou zavřená, jsou frustrovaná a napadají se. Toto opatření většina chovů včetně těch českých podle Michaličkové nedodržuje.
Prasata v přírodě běhají, rýpají, hledají potravu a mají sociální vazby. Absenci aktivity prasata ve velkochovech řeší pošťuchováním či okusováním sousedních jedinců, tomu má alespoň částečně podestýlka zabránit. Podle Michaličkové je napadání také důsledek velmi časného odstavu selat od jejich matek. Selata jsou podle ní brána matkám ve velmi nízkém věku, v 21 až 28 dnech, což přináší stres matce i mláďatům. Podle směrnice by to měli chovatelé řešit jinak. Například dát selatům možnost si hrát, zvětšit jim prostor, dát jim manipulativní materiál, ale to se neděje ani v České republice, poznamenala.
Součástí kampaně pořádané mezinárodní organizací Compassion in World Farming je petice požadující řádné plnění směrnice. Tu dnes mohli lidé na náměstí Míru podepsat. Petici již podepsalo přes 262 000 občanů Evropské unie. Petice bude předána na jaře příštího roku Evropské komisi a všem ministrům odpovědným za životní pohodu hospodářských zvířat ve členských státech EU.