Karlovarské minerální vody expandují do Maďarska

Karlovarské minerální vody a. s. (KMV) pokračují v expanzi do Maďarska. Česká firma, která před měsícem koupila výrobce minerálních vod Kékkúti Ásványvíz, dnes ohlásila vytvoření holdingu Central European Water Holding (CEWH), jehož součástí je kromě společnosti Kékkúti Ásványvíz také maďarská dvojka Szentkirályi. V holdingu bude mít KMV většinový poddíl, menšinový pak majitel Szentkirályi Levente Balogh. Firmy to oznámily novinářům v Budapešti.

Nový holding by měl postavení KMV na maďarském trhu ještě posílit. Firma, která působí kromě České republiky také v Rakousku, Německu, Polsku, na Slovensku a na Ukrajině, se tak stává zřejmě nejsilnější skupinou, která vyrábí minerální vody ve střední Evropě.  Podle Allessandra Pasqualeho ale ani akvizice v Maďarsku nejsou poslední. "Poohlížíme se a zvažujeme i další investiční příležitosti v regionu. Ale je ještě brzy na to, zveřejnit konkrétní záměry," řekl Pasquale.  Spojení KMV a Szentkirályi berou obě firmy jako splynutí dvou rodinných firem, které měly podobné začátky. Antonio Pasquale, otec Alessandra, také převzal malou firmu po otci. Postupně z ní vybudoval jedničku na italském trhu a poté přišel do Čech, aby se věnoval značce Mattoni. Ta je dnes spolu s dalšími produkty KMV největším výrobcem minerálních vod v České republice. Podle Balogha, který se stane prezidentem CEWH, si firmy, které v Maďarsku podobně jako podnik jeho otce začínaly v 90. letech, nemohly vytvořit dostatečný kapitál na další rozvoj, jako firmy na západě. "Už dlouhá léta jsem se snažil firmu stabilizovat, ale nedařilo se to. Mezitím přicházely nabídky na odkoupení firmy. Všichni ale chtěli jen koupit, ne spolupracovat dál. Až Karlovarské minerální vody," řekl  Balogh. Od vstupu KMV a založení holdingu si Balogh slibuje hlavně zapojení know-how KMV, inovace i kapitálovou sílu, která za KMV stojí. Cílem holdingu je posílení maďarské značky i otevření možností pro vývoz do okolních zemí. Maďarsko je přitom z pohledu spotřeby balených vod na předním místě v Evropě. Podle Evropské federace balených vod spotřeboval v roce 2013 každý Maďar ročně v průměru 119 litrů balené vody. Více jí vypijí jen v Itálii, Německu, Belgii a Portugalsku. V České republice je spotřeba balené vody jen 48 litrů na osobu za rok.  KMV měly podle poslední výroční zprávy za rok 2013 obrat přes tři miliardy korun a čistý zisk ve výši 151,9 milionu korun. O rok dříve měla obrat 2,8 miliardy korun a zisk 110 milionů korun. V zemích, kde působí, zaměstnává skupina KMV nyní zhruba 750 zaměstnanců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down