V současnosti bude klíčové dokončit proces reformy společné zemědělské politiky a zaměřit se přitom na oblasti, kde se vytváří přidaná hodnota a pracovní příležitosti. K těm se řadí živočišná výroba, ovoce a zelenina nebo chmelařství. Uvedl to minulý týden na sněmu Agrární komory ČR v Olomouci její nový prezident Miroslav Toman, kterého sněm zvolil na další tři roky do čela této organizace. S podporou 91 procent hlasů vystřídal dosavadního prezidenta Jana Velebu, který komoru vedl tři volební období.
Podle Tomana je v rámci nové společné zemědělské politiky nezbytné rozhodnout o efektivním a účelném rozdělení více než 250 miliard korun. „Bylo by neobhajitelné, abychom plýtvali financemi tam, kde to není potřeba a nezaměřili se naopak na účelnou strukturální úpravu českého zemědělství,“ prohlásil bývalý ministr zemědělství, staronový prezident Potravinářské komory ČR a nový prezident Agrární komory ČR Toman, který bude nadále zastávat i funkci prezidenta Potravinářské komory ČR. Podle něj jestliže nebude posílena prvovýroba, pak je nemyslitelné posilování mimoprodukčních funkcí zemědělství.
Více v Zemědělci č. 13.
Ministr zemědělství Marian Jurečka na sněmu připomněl, že ministerstvo zemědělství rozdělí mezi zemědělce v rámci 20. kola příjmu žádostí Programu rozvoje venkova navíc půl miliardy korun. Na modernizaci například stájí nebo skladů dostanou žadatelé z tohoto programu dotace v celkové výši 1,1 miliardy korun. Ministerstvo chce touto vysokou částkou podpořit hlavně udržení a tvorbu nových pracovních míst a stabilizaci zemědělských podniků. „Naším cílem je posílit konkurenceschopnost chovatelů hospodářských zvířat a pěstitelů klíčových zemědělských plodin,“ uvedl Jurečka. Navýšené prostředky pocházejí z nedočerpaných dotací z předešlých kol. Podle Jurečky ministerstvo připravuje rovněž do vlády materiál týkající se zvýšení kofinancování Programu rozvoje venkova z 15 na 25 procent. Jurečka podotkl, že ministerstvo zemědělství letos převede především z příjmů státních firem Lesy České republiky a Budějovický Budvar do státního rozpočtu 7,2 miliardy korun. Tato vysoká částka je podle něj silným argumentem při jednáních s koaličními partnery i opozicí.