Kolik divočáků je v přírodě normální, ptají se státy komise

Státy visegrádské čtyřky chtějí vědět po Evropské komisi, jak velké populace divokých prasat by měly být v evropských státech. Státy řeší africký mor prasat, který divočáci přenášejí. Podle českého ministra zemědělství Miroslava Tomana není v současné nákazové situaci otázkou zda, ale kdy se choroba do ČR vrátí. Český stát má v oblasti boje s nemocí světový primát, povedlo se mu chorobu vymýtit.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivým virovým onemocněním prasat domácích i divokých, vakcína proti němu neexistuje. V České republice se nákaza poprvé objevila předloni. Letos v březnu Evropská komise informovala, že nemoc se v Česku podařilo vymýtit. Zástupci visegrádských států rozšířených o Bulharsko, Chorvatsko, Rumunsko a Slovinsko se dnes shodli, že je potřebné, aby se státy zaměřily na snižování počtů divočáků, unie by pak měla vyčlenit peníze na opatření na boj s chorobou.
V unii se aktuálně pracuje na vývoji vakcíny proti této chorobě, podle slovenské ministryně Gabriely Matečné je třeba spolupracovat na vědeckém pokroku také s asijskými státy, kde se nemoc rovněž vyskytuje. "I když jsme se v minulosti s nákazou dokázali vypořádat, s ohledem na situaci v okolních zemích není otázkou zda, ale kdy se u nás africký mor prasat znovu objeví. I proto považuji za naprosto zásadní, abychom v rámci prevence postupovali na celounijní úrovni jednotně a koordinovaně. Nákaza nezná hranice států – a co je dnes problém jedné země, může být zítra i náš problém," dodal Toman.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down