05.09.2007 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise chce zapojit mladé lidi do práce

Je nutné investovat do vzdělávání a zdraví mládeže, a to jak na úrovni Evropské unie, tak i na úrovni členských států, a zlepšit přechod z procesu vzdělávání do pracovního života. Mladí lidé by měli být více zapojováni do občanského života a do společnosti jako celku, protože obyvatelstvo Evropy stárne čím dál rychleji a podíl mladých pracovníků se snižuje. Evropská unie se proto bude více spoléhat na mladší generace. Mladí lidé ale často nejsou připraveni na to, aby tuto odpovědnost převzali. Jeden z šesti mladých Evropanů ukončuje školní docházku předčasně a 4,6 milionu mladých lidí ve věku patnáct až 24 let nemá práci. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes předložila Evropská komise. Informovala o tom vedoucí zastoupení Evropské komise v České republice Irena Moozová.

„Jelikož se miliony mladých Evropanů na začátku nového akademického roku vracejí do škol, musíme zdvojnásobit úsilí o vytvoření lepších podmínek pro mladé lidi, aby rozvíjeli své schopnosti a aktivněji se zapojovali do společnosti. Mladí lidé musí mít pocit, že jsou skutečnou podporou společnosti," řekl Ján Figel', komisař pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mládež.
Komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla uvedl: „Musíme řešit paradoxní situaci, kdy má EU na jedné straně nedostatek pracovních sil a na straně druhé příliš mnoho nezaměstnaných mladých lidí – dvojnásobek celkové míry nezaměstnanosti v EU,“ a dodal: „musíme klást větší důraz na vytváření společnosti otevřené pro všechny, která neopomíjí děti ani mladé lidi.“
Výzvy, kterým mladí lidé při dospívání čelí, jsou komplexnější než ty, s nimiž byla konfrontována generace jejich rodičů. Přechod ze školy do práce je komplikovaný. Polovina dnešních pracovních míst vyžaduje kvalifikace na vysoké úrovni a ty ostatní mnohem rozmanitější schopnosti, než jak tomu bylo v minulosti. Přibližně čtvrtina mladých Evropanů nemá schopnosti a dovednosti potřebné k tomu, aby vstoupili na trh práce. V mnoha členských státech zůstává bez zaměstnání jeden ze tří mladých lidí ještě rok po ukončení vzdělání.
Je třeba zlepšit vzdělávání a pracovní vyhlídky. Pro aktivní zapojení mladých lidí do společnosti hrají důležitou roli také dobrovolné činnosti. Lepší spolupráce a výměna osvědčených postupů mohou být pro rozvoj těchto aktivit užitečné. Podle nedávného průzkumu agentury Eurobarometer se 74 % mladých lidí domnívá, že dobrovolné programy jsou dobrým způsobem, jak se více zapojit do společnosti.
Komise dnes zdůraznila, že je zejména nutné, aby se do mladých lidí investovalo více a pokud možná co nejdříve - nejen po finanční stránce, nýbrž také z politického a sociálního hlediska, prostřednictvím rodin, nevládních organizací, učitelů a zaměstnavatelů. Prioritou na úrovni EU i členských států musí být rozvoj průřezových strategií pro mládež, které se budou vztahovat na širokou škálu oblastí politik, jako vzdělávání, zaměstnanost, zdraví, podniky, kultura, mládež a sport. Komise také vyzvala členské státy, aby intenzivněji usilovaly o:
 snížení předčasného ukončování školní docházky a zajištění delšího předškolního vzdělávání - přičemž by se mělo začít u dětí ze znevýhodněných oblastí a u doprovodných opatření na předcházení předčasnému ukončování školní docházky;
 řešení otázek mládeže ve strategii EU pro růst a zaměstnanost prostřednictvím strategií „flexikurity“, které se zaměřují na zlepšování šancí mladých lidí coby nováčků na trhu práce;
 vytvoření lepšího propojení mezi podniky a vzdělávacími institucemi a zlepšení mobility; v tomto smyslu bude zahájení pilotní iniciativy Komise nazvané „Vaše první zaměstnání v zahraničí” na podporu mobility pracovníků v EU tvořit součást Evropských dní pracovních příležitostí 2007;
 zapojení mladých lidí do procesu rozhodování a do hodnocení politik zaměřených na mládež posilováním stávajících partnerství mezi mladými lidmi, jejich organizacemi a institucemi EU. To by mohlo být vyjádřeno a potvrzeno ve formě prohlášení EU a členských států o vytvoření lepších příležitostí pro mladé lidi, ve spojení se závazkem mladých lidí, že se aktivně zapojí.
Sdělení obsahuje několik dalších konkrétních návrhů:
 Zprávu EU o mládeži, která má být vypracovávána každé tři roky za přispění mladých lidí. Zpráva by popisovala a analyzovala situaci mladých lidí v Evropě, podněcovala k většímu porozumění problémům a posílila by transverzální spolupráci.
 Iniciativu pro Evropskou chartu kvality pro stáže v roce 2008, která bude podporovat stáže a bojovat proti zneužívání.
 Novou strategii pro zdraví, která bude podporovat opatření přizpůsobená pro mladé lidi (v současné době se připravuje).
 Konzultaci a posouzení dopadů týkající se dobrovolných činností, za účelem přípravy další iniciativy zaměřené na odstranění překážek a na lepší uznávání dovedností získaných při dobrovolných činnostech.
 Analýzu národních postupů v souvislosti s přístupem mladých lidí ke kultuře, jejímž cílem bude zjednodušení tohoto přístupu.
Dnešní sdělení doprovází dva dokumenty komise o zaměstnanosti mládeže a o dobrovolných činnostech mladých lidí. Dokument o zaměstnanosti poskytuje vůbec poprvé analýzu zaměstnanosti mladých lidí mezi 15 a 30 lety v EU-27 a obsahuje podrobnou statistickou přílohu. Druhá zpráva je analytickým přehledem vnitrostátních politik pro dobrovolné mládežnické činnosti a byla vypracována na základě zpráv jednotlivých členských států.
Sdělení vychází z konzultace komise s Evropským fórem mládeže a bude sloužit jako základ pro budoucí rozvoj koordinace politiky mládeže v EU. Komisař Figel' a komisař Špidla představí tento dokument mladým lidem 16. září u příležitosti akce pro mládež v Lisabonu věnované především této iniciativě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down