Odklad nejbližších splátek za nájem státní půdy a za privatizovaný zemědělský majetek (ale ne za nákup půdy) až o tři měsíce a dotace úroků z bankovních úvěrů - to jsou dvě cesty, kterými chce ministerstvo zemědělství pomoci řešit současnou situaci našich farmářů. Úvěry budou zemědělci podle ministra Zgarby moci použít na nákup potřebných vstupů, tedy i nafty. Podpora úroků se ovšem, jak ministr připomněl, řídí pravidly EU.
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond může nejvýše vyrovnat rozdíl mezi úrovní úroků tuzemských bank a průměrem EU. Podpora úroků tedy může podle ministra činit asi 1,7 procentního bodu. Rozsah pozdržených plateb odhaduje Zgarba na 800 milionů korun. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby je v zemědělství nedostatek hotových peněz. Letos je to poprvé, co zemědělci nebrali na jaře žádné zálohy dotací (loni před vstupem do unie jim stát rozdělil 5,3 miliardy korun). Navíc se propadly ceny 99 procent zemědělských komodit. Podle analýzy AK a Jihočeské univerzity byl v zemědělství k 31,8. 2005 záporný finanční tok v průměru mínus 861 Kč/ha na jeden subjekt. Podle výrobní oblasti kolísala tato hodnota od mínus 0,75 do mínus 1,6 milionu Kč/ha. Příjmy farářů za hlavní komodity pdle Veleby se letos ve srovnání s loňským rokem snéží zhruba o 11 miliard korun na 72 miliard korun. Nejhůře, jak Veleba zdůraznil, na tom je právě kukuřičná oblast, která je zejména na jižní Moravě. Proto se tam podle něj také zemědělci nejvíce ozývají. Postihl je propad cen obilovin, ovoce, zeleniny a nyní i vinných hroznů.
Veleba sází hlavně na jednání s premiérem Jiřím Paroubkem za přítomnosti ministra Zgarby. Při něm chce prosadit pro příští rok co nejvyšší dorovnání přímých plateb na možnou úroveň, tedy 65 procent. Prostředky, s nimiž zatím může resort v příštím roce počítat, postačí na úroveň 58 až 59 procent toho, čím disponují zemědělci v původní evropské patnáctce. "Než jsme vstoupili do EU, zavázali se tehdejší premiér Vladimmír Špidla i ministr zemědělství JAroslav Palas, že napodepíší žádný dokument, který by měl zhoršit konkurenceschopnost našich zemědělců," připomnněl Veleba s tím, že to by mělo platit přesto, že na obou postech jsou dnes již jiní lidé. Právě rozdílnost úrovně podpory vede podle prezidenta komory k omezování konkurenceschopnosti
domácích producentů. "Pokud jednání nebude nebo nebudeme
pochopeni, situace se stane neudržitelnou a vše zřejmě vyústí v protesty," upozornil Veleba.