Podíl takzvané redistributivní platby na podporu prvních 150 hektarů půdy u každé zemědělské firmy je v dohodě vládní koalice nastaven mnohem výš než v okolních zemích, a to na úkor ostatních zemědělských podniků hospodařících na větších výměrách polí. Novinářům to dnes řekl předseda okresní agrární komory v Olomouci Vladimír Dosoudil. Nerovné nastavení dotací pro malé a velké zemědělce může podle něj navíc narušit strukturu tuzemského zemědělství, jelikož bude svádět například k dělení farem na menší celky.
Úpravu dotačních pravidel schválila předminulý týden vládní koalice. Část peněz se má po změně výše redistributivní platby dostat od velkých podniků k menším zemědělcům. Na tyto platby má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. V původním materiálu to bylo deset procent. Zároveň se sníží maximální výše investičních dotací. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR již dříve označily změny vyplácení evropských dotací po roce 2023 a pravidla zemědělské politiky pro příštích pět let za výsměch všem zemědělcům. Hrozí podle nich zhoršení kvality potravin, růst cen a vyšší dovoz potravin z Polska. Asociace soukromého zemědělství naopak změny považuje za krok správným směrem.
"Pokud by platby byly přerozdělovaly tímto způsobem, tak bude docházet k tomu, že se budou dělit farmy, které fungují. Bude se vytahovat s tímto podnikatelským záměrem půda i z větších celků, protože příslib tolika peněz na tak málo hektarů a za tak málo práce bude prostě obrovsky motivační," míní Dosoudil. Evropská unie podle něj doporučila vyčlenit na redistributivní platbu deset procent z celkových přímých plateb, v okolních státech činí podíl deset až 12 procent.*