Komora: Zemědělci nemají dost peněz na nákup osiv, trh s obilovinami se zastavil

Českým zemědělcům chybí peníze na hnojiva či osiva, aby mohli založit novou produkci. Příčinou je, že se zastavil trh s obilovinami a olejninami, a nemohou tak hned po sklizni prodat úrodu, jak byli zvyklí. V Českých Budějovicích to novinářům řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

"Tím, že trh s obilovinami a olejninami se teď zastavil, tak se dostáváme do situace, kdy zemědělci mají problémy s finanční likviditou, s cash flow. A nejsou schopni teď a tady prodat svoji produkci. Obvykle sklidí, hned prodají, za ty peníze nakoupí minerální hnojiva, přípravky, osiva, pohonné hmoty tak, aby mohli založit novou produkci. V této chvíli chybí některým zemědělcům peníze na to, aby mohli založit novou produkci," řekl Doležal.

Nízké ceny

Zemědělci se podle něj potýkají s nízkými cenami. Sice sklízí, ale obtížně prodávají, protože trh je zahlcený. "Máme obavy, jak tento rok dopadne. Jdeme v Evropě cestou udržitelnosti, ale zároveň v okamžiku, kdy otevíráme naše hranice do oblastí, kde není na prvním místě udržitelnost, ale jen ekonomická efektivita, může to pro naše producenty znamenat problém. Doufám, že se nám s ministerstvem zemědělství podaří situaci vyřešit. To řešení je na evropské úrovni. Souhlasím, že Ukrajině musíme pomáhat, ale zároveň je potřeba dbát na to, abychom neohrozili životaschopnost zemědělců," řekl Doležal.
Zmínil také, že místo českých potravin se na pulty častěji dostává jídlo z dovozu. "Na polích nevidíme pestrost, chybí tam brambory, chybí ovocné sady, plochy se zeleninou. To jsou bohužel věci, které z krajiny mizí," řekl Doležal.

Postup žní

sklizeň obilovin

Zemědělci sklidili k 7. srpnu 45 procent osetých ploch obilovin a téměř 77 procent ploch řepky. Oproti loňskému roku se žně opožďují. Loni bylo na konci prvního srpnového týdne sklizeno přes 78 procent ploch obilovin a 92 procent ploch řepky, uvedlo v pondělí ministerstvo zemědělství. Z polí zatím zemědělci sklidili zhruba 3,66 milionu tun obilovin. Průměrný výnos 6,52 tuny na hektar je zatím téměř o 12 procent vyšší, než byl loňský průměr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down