Produkce ve většině zemědělských podniků pokračuje bez problémů s výjimkou těch, kde jsou zaměstnanci v karanténě nebo v nichž pracoval člověk, u kterého se potvrdil koronavirus. Sdělil to tajemník Agrární komory ČR Jan Doležal. Obavy jsou u mléčných výrobků, kde klesla poptávka z Itálie, kvůli zavřeným restauracím je i menší odbyt u másla.
"Zemědělcům a potravinářům v posledních týdnech vznikají vyšší náklady v souvislosti s nutností pracovat v nouzovém režimu, je nutné například oddělené bezkontaktní střídání směn, rizikový příplatek, nákup dezinfekčních přípravků a ochranných pomůcek," uvedl Doležal. Ochranné pomůcky se podle něj shánějí obtížně, stejně jako v mnoha jiných oborech jsou zemědělci odkázaní na improvizaci.
Stát přednostně dodal pomůcky zdravotníkům a záchranným sborům, některým potravinářským provozům nebo pracovníkům v čistírnách odpadních vod. "Samozřejmě nás to mrzelo, protože i zemědělství musí běžet nepřetržitě, ale chápeme to a nyní se začínají snad státní dodávky ochranných pomůcek do zemědělství pomalu rozbíhat," dodal.
Úřady by podle něj nyní měly efektivně podpořit chovatele skotu, protože se objevují náznaky rozkolísání mléčného trhu. "Problém se objevil kvůli velkému propadu poptávky v Itálii, kam část našich chovatelů dodávala. Vzhledem k tomu, že jsou (nejen v Itálii) zavřené restaurace, sýry jdou mnohem méně na odbyt, stejně jako třeba zmrzlina. Podobné je to třeba i s máslem z důvodu omezení gastro provozů," uvedl Doležal. Komora se také obává nižší poptávky v Německu.*