Produkce odpadů v roce 2016 oproti předchozímu roku klesla o více než osm procent, může za to hlavně pokles stavebních a demoličních odpadů. Naopak komunálních odpadů přibylo o 6,4 procenta, celkem jich lidé v Česku loni vyprodukovali 5,6 milionu tun. Na skládkách skončilo 45 procent těchto odpadů. Uvádí to zpráva Ministerstva životního prostředí o plnění Plánu odpadového hospodářství, kterou dnes dostala pro informaci vláda.
Zatímco v roce 2015 činila celková produkce odpadů 37,2 milionu tun, v roce 2016 to podle zprávy bylo 34,2 milionu tun. Nejvíce komunálních odpadů vzniklo v Praze a ve Středočeském kraji. "U komunálních odpadů dominuje jejich odstraňování skládkováním," konstatuje zpráva. V roce 2016 se podíl skládkovaných komunálních odpadů proti předchozímu roku mírně snížil na 45 procent, v absolutních číslech činil přibližně 2,5 milionu tun. "Aktuální situace v oblasti skládkování komunálních odpadů v ČR je nevyhovující. Cílem je razantnější snižování podílu skládkování komunálních odpadů a naproti tomu zvyšování jejich materiálového a rovněž energetického využití," uvádí dále zpráva.
Materiálové využití odpadu, tedy jeho přepracování tak, aby z něj byla surovina pro další výrobu, se předloni týkalo 38,1 procenta komunálních odpadů, což je zvýšení o 2,5 procenta oproti předchozímu roku. Mírně vzrostlo i energetické využití komunálních odpadů, a to na 0,68 milionu tun, tedy na 12,1 procenta.
Plán odpadového hospodářství schválila vláda na konci roku 2014, má snižovat produkci odpadů, co nejvíce je využívat jako suroviny a přiblížit se evropské "recyklační společnosti". Stanoví 61 cílů, Česko z nich podle dnes projednané zprávy plní zhruba dvě třetiny zcela a další necelou třetinu částečně.*