18.12.2000 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Končící rok nebyl až tak zlý

Letopočet se třemi nulami pomalu odchází. Připomeňme si, co se v roce 2000 událo v českém zemědělství a jak ho hodnotí ministr, ekonom i samotní zemědělci.

Období sucha, které v jarních měsících potrápilo zemědělce, se přirovnávalo ke katastrofě. Podle ministra Jana Fencla způsobilo více než jedenáctimiliardové škody. Dramatická neúroda se nakonec nedostavila, odhady hovoří o sedmi až osmiprocentním výpadku zemědělské produkce. Díky zvýšení farmářských cen u rozhodujících komodit by se celkové příjmy zemědělců měly proti předchozímu roku mírně zlepšit, předpokládá na základě předběžných údajů Tomáš Doucha, ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. Vyšší tržby než v roce 1999 pak potvrzuje nejeden farmář či představitel zemědělského podniku.
"Jsme vcelku spokojeni. Letošní rok pro nás bude příznivější než loňský," hodnotí výsledky ZD Krásná Hora předseda Jiří Zelenka. Propad cen brambor se u družstva promítne asi třímilionovou ztrátou, na druhé straně se zlepšila ekonomika výroby prasat. "Větší příjmy máme i za mléko díky růstu užitkovosti - asi o 900 litrů na krávu," doplnil.
Letošní úroda zasažená suchem nepotěšila farmáře Leo Suchého z Lounska. "Nedopadli jsme úplně nejhůř, protože jsou vyšší ceny. Už třetí rok ale skončíme ve ztrátě, i když ne zas tak veliké," hodnotí farmář a mnohem lépe vzpomíná na roky 1995 a 1996. Nechce se příliš zadlužovat, a tak musí mnohé plány odkládat.
Rozporuplně přijímanou událostí je snaha o regulování trhu zavedením kvót. Sedláci ji chápou jako konec svobody v podnikání a že se s kvótami tak jednoduše nesmíří, dali najevo minulé úterý v Praze. Stabilizací trhu zase argumentují zastánci kvót, kteří také nešetří četnými prohlášeními.
A čeho si na letošním roce kromě vybojování pětimiliardové kompenzace za sucho cení ministr Fencl? "Výrazným krokem vpřed je liberalizace agrárního obchodu mezi ČR a EU, postoupili jsme v harmonizaci legislativy s Unií, zachránili jsme výrobu bionafty, významně upravili dotační politiku. Velkou úsporou nákladů je i přes složitou administrativu zelená nafta, zavedením cukerního pořádku jsme stabilizovali trh s cukrem," vypočítává.
Avšak životní úroveň zemědělců měřená důchodovou paritou příjmů podle ekonoma Douchy nebezpečně klesá k hranici 70 procent ve srovnání s ostatními sektory národního hospodářství. Za významné pak považuje částečné umoření návratných finančních výpomocí a privatizovaného majetku. "Nepodařilo se ale dohodnout na řešení dluhů z transformace družstev. Jejich značný počet nadále žije z vypůjčeného a nezaplaceného majetku," dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down