Ochrana trhu a alespoň nějaká regulace by byly podle výkonného ředitele Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jana Křováčka lepší než zcela volný trh. Podle něj už jsou signály, že po ukončení výrobních kvót na cukr klesne jeho cena. Konec kvót může znamenat i konec činnosti pro nejslabší pěstitele a cukrovary v Evropě, čeští výrobci by se ale měli udržet, uvedl.
Cena cukru se ještě v létě pohybovala kolem 500 eur za tunu, což dávalo možnost doplatku k minimální ceně cukrovky. Nyní jsou podle Křováčka signály, že je cena v rozmezí 380 až 400 eur za tunu cukru, záleží tedy na kurzu, pak vychází cena na deset korun za kilogram cukru. Při takových cenách je možné platit jen minimální ceny, poznamenal.
Minimální cena za cukrovku v Evropě je podle něj stanovena na 26,29 eura za tunu, při současném kurzu to odpovídá necelým 700 korun. Při těchto cenách je ještě možné cukrovku pěstovat, důležité jsou ale dotace v rámci citlivých komodit, uvedl Křováček. Dotace jsou podle něj důležité proto, aby se vyrovnala rentabilita z pěstování cukrovky s rentabilitou pěstování například pšenice, ječmene nebo řepky.
Křováček se domnívá, že lepší by byla nějaká ochrana trhu, regulace. Nějaká opatření ze strany Evropské komise přicházejí zpravidla pozdě. Půl roku nebo rok se monitoruje, pak se přijde na to, že je na tom daná plodina špatně, začnou se vymýšlet opatření a už to nemusí tu plodinu zachránit, řekl Křováček.
Při současném volném trhu a poklesu ceny za cukr by podle Křováčka mohli odpadnout nejslabší evropští pěstitelé, například Maďarsko nebo někteří v Rumunsku. Nepředpokládá, že by se mohlo jednat o Čechy nebo Moravu. Uvedl, že vydrží i ty nejmenší cukrovary a z pohledu rentability by na tom bylo lépe pěstování v Čechách, kde výnosy jsou i o deset tun vyšší.*