18.12.2000 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konec nadějím na přechodné období

Naděje na vyjednání přechodného období na dosažení plné harmonizace hygienických parametrů výroby ve zpracovatelských podnicích s podmínkami platnými v Evropské unii mizí. Naopak podniky budou muset tyto požadavky splnit již před vstupem do EU. Vyplývá to ze závěrů návštěvy komisaře Davida Byrneho.

„Hlavním tématem našeho jednání byla dohoda o vzájemném dalším postupu a společné strategii při zajištění bezpečnosti potravin a dohoda o spolupráci mezi ČR a EU při přebírání acqui v oblasti bezpečnosti potravin, veterinární a fytosanitární oblasti a oblasti krmiv,“ zhodnotil výsledky jednání náměstek ministra zemědělství Tomáš Zídek a dodal: „Projednali jsme kalendář převzetí jednotlivých zákonů a uvážili, jak co nejvíce urychlit převzetí acqui. EU požaduje, aby ČR příslušnou legislativu v této oblasti nejen převzala, ale plně implementovala do praxe, a to minimálně půl roku před vstupem tak, aby v této době mohla být aplikace zákonů prověřena.“ Jeho slova potvrdil i Byrne, který má na starosti zdraví a ochranu spotřebitelů: „Chtěl bych zdůraznit, že je velice důležité, aby všechny masokombináty, mlékárny a vůbec všechny závody, které produkují potraviny, pracovaly v souladu s legislativou, a to ještě v zásadním předstihu před vstupem do EU, tak, abychom měli dostatek času zkontrolovat, zda se tyto zákony dostatečně uplatňují.“ Byrne se se zástupci MZe dohodl na termínech předání podkladů Evropské komisi, které budou obsahovat podrobný výčet převzaté legislativy. Zároveň se také domluvili na spolupráci konkrétních expertů obou stran. „Znamená to, že bychom měli již v polovině roku 2002 mít potřebnou legislativu převzatou a měli ji plně realizovat,“ uzavřel Zídek.
Kroky, které naše SVS podniká v prevenci BSE, Byrne považuje za správné a situaci v ČR úměrné. Obavy z našeho hovězího zřejmě nemá: „Mám teď pracovní oběd, nevím jaký tam bude jídelníček, ale pokud na něm bude hovězí budu velice rád.“
Podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele SVS, od 1. října musí členské státy EU na základě Rozhodnutí č. 2418/2000 likvidovat odděleně rizikový materiál. EU však nechává až do 1. dubna možnost, aby se do ní dovážely výrobky, které tento specifický rizikový materiál obsahují. „Upozornili jsme naše asanační podniky, že nebudeme moci od 1. dubna vývoz jejich produktů certifikovat,“ řekl Holejšovský s tím, že jde hlavně o export kafilerního tuku. „Probíhají jednání mezi zpracovatelskou sférou a asanačními ústavy o tom, že tento specifický rizikový materiál se bude oddělovat a separátně zpracovávat. Pravděpodobně se dohodnou, že vyčlení jedno nebo dvě zařízení, která budou zpracovávat jen tento materiál,“ vysvětlil ředitel a zároveň upozornil: „Ze zmíněného Rozhodnutí také vyplývá, že do EU se nesmějí exportovat výrobky, které obsahují separát (mechanicky strojně oddělované maso) z hovězích páteří a hlav. U nás se s tímto zákazem zatím nepočítá, protože my k němu nemáme důvod. Ale tento separát přestanou podniky používat samy proto, aby mohly exportovat.“
Do ČR platí podle ředitele zákaz na dovoz nejenom masokostní moučky, ale i výrobků z ní a také surovin, z nichž se vyrábí. „Jde v podstatě i o krmiva pro psy a kočky,“ potvrdil s tím, že zejména kočkovité šelmy jsou na tuto chorobu vnímavé.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down