15.03.2013 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontroly potravin na Slovensku

Slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek pohrozil domácím obchodníkům nuceným uzavíráním jejich prodejen. Důvodem jsou výsledky kontrol dodržování hygieny a dalších předpisů u výrobců, distributorů a prodejců potravin, z nichž obchody vyšly nejhůře.

Inspektoři dostanou od dubna pravomoc uzavírat prodejny a odebírat licence výrobcům a distributorům potravin například v případě, když budou nabízet zboží po datu spotřeby nebo když nedodrží podmínky skladování potravin, případně v jejich prostorách úředníci najdou stopy po hlodavcích, ptactvu nebo hmyzu.
Potravinoví inspektoři na Slovensku v prvních dvou měsících letošního roku uskutečnili přes 5900 kontrol. Nejvíc nedostatků bylo v prodejnách. Obchodníci jakoby přešli do aktivního spánku. Přestali se věnovat svým prodejnám, zhodnotil situaci Jahnátek. Nejhůře podle něj dopadli řetězce CBA, Tesco a Billa, u nichž byly zjištěny nedostatky ve více než čtvrtině kontrol. Ministr dodal, že inspektoři našli na pultech také maso poškozené hlodavci. Při prověrce producentů, distributorů a prodejen s potravinami kontroloři odhalili rovněž nevyhovující hygienické podmínky, chybějí označení zboží nebo chybějící dokumenty k potravinám.
Obchodníci už v minulosti v reakci na výsledky podobných kontrol uvedli, že některá zjištění nemají vliv na kvalitu prodávaných potravin nebo že za pochybení jsou odpovědní jednotlivci z řad zaměstnanců.
Kromě uzavření podniků budou výrobcům, distributorům a prodejcům potravin na Slovensku za zjištěné nedostatky hrozit také vyšší pokuty. Maximální výše sankce stoupne od dubna na pět milionů eur (128 milionů korun) z nynějších dvou milionů eur. Při udělování pokut kontroloři už nebudou zohledňovat velikost podniku, což v současnosti podle Jahnátka prakticky znemožňuje ukládat vyšší sankce kvůli potížím při zařazování firem do jedné ze tří velikostních kategorií.
Slovenské úřady tvrdí, že nedostatky vykazují hlavně potraviny dovážené ze zahraničí, které tvoří většinu nabídky na pultech slovenských prodejen. Podle Jahnátka jsou zahraniční dodávky úmyslně objednávány v nižší nebo v podstatě nulové kvalitě, a to jen kvůli ceně. Aby byly nákupní ceny nízké a prodejní cena standardní jako za kvalitní výrobek.
Potravinoví inspektoři už delší dobu ve spolupráci s policii kontrolují na silnicích také dodržování hygienických předpisů při přepravě potravin. Několika dopravcům už například přikázali zkažený náklad zlikvidovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Nedávno jsme se vrátily z Podhajske, kde jsme zakoupily, v prodejně u vjezdu do termálních lázní sýry. Doma jsme zjistili, že měli už jen pět dnů do konce spotřeby a dokonce sýrové copánky jen dva dny. Nikdo nás na to neupozornil. Nakoupili jsme je jako pozornost pro rodinu, ale než jsme je stačili předat, byli prošlé. Navíc je škoda, že např. - Ustrická udená roláda- byla vyrobená v Polsku a prodávaná v prodejně tradičních slovenských výrobků. To nás velmi mrzelo a nenakupovali jsme tam sami, ale možná se spoléhají na to, že jsou tam samí turisté, kteří odjedou a nereklamují. Jinak v samotných lázních jsme moc spokojení i lidé velmi milí. A jídlo chutné. S pozdravem Marcela Martišová s manželem ( šarže ---PL-2806-1602WE)

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down