Při kontrolách chovů zvířat zjistili loni veterináři v chovech ve Zlínském kraji 91 pochybení, o 15 více než v roce 2018. Dohromady se loni veterináři v kraji postarali o 426 kontrol pohody zvířat. Uvedl to řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Mezi nejčastější prohřešky dlouhodobě patří špatné chovatelské podmínky, nevhodné ustájení a nedostatek krmiva, ze kterých následně plynou vyhublost, nemoci a úhyny zvířat.
Nejzávažnější loňský případ týrání hospodářských zvířat se týkal ekologického zemědělce z obce na Zlínsku, který choval skot v naprosto nevhodných podmínkách. "Celkem se jednalo o 33 kusů skotu, z toho sedm kusů uhynulo. Nebyla zajištěna krmivová základna, skot byl chován v nepřiměřených podmínkách, nebyla tady zabezpečena ochrana proti nepříznivému počasí. A prakticky u všech kusů byla výrazná kachexie, to znamená velmi špatný výživný stav," uvedl Mahdalík.
Veterináři případ oznámili a státní zastupitelství už ve věci podalo obžalobu. "Jelikož je případ v řízení, není k němu možné poskytnout bližší informace," doplnil Mahdalík.
V obci na Kroměřížsku odhalili loni veterináři takzvanou množírnu psů. Chovatelka v ní podle Mahdalíka týrala 21 psů. "Chovala je v nevyhovujících podmínkách, navíc z toho ještě 11 psů bylo bezdůvodně vystaveno nepřiměřeným stresovým podmínkám," řekl ředitel. Veterináři podali obci s rozšířenou působností podnět k projednání přestupku a návrh na snížení počtu zvířat v chovu na maximálně sedm.
Na kontroly týkající se pohody zvířat vyrážejí veterináři v regionu jak na základě vlastních zjištění, tak i díky podnětům ze strany obyvatel. Loni přijali 134 podnětů a téměř 47 procent z nich bylo oprávněných. Přestože je evidentní, že veřejnosti týraní zvířat není lhostejné, stále se podle Mahdalíka ještě objevují podněty na úrovni sousedských sporů a podněty zcela neoprávněné.*