Koronavirus komplikuje sklizeň čaje, i když poptávka prudce roste

Koronavirus neobvykle zamíchal i jinak stabilním globálním trhem s čajem. Kvůli omezení pohybu totiž chybí pracovní síla, a proto jsou dodávky omezené. Miliony lidí, kteří musejí zůstat doma, pak zvyšují poptávku po tomto nápoji, který je známý i tím, že posiluje imunitu.

Pět zemí - Čína, Indie, Keňa, Srí Lanka a Vietnam - se na celosvětovém vývozu čaje podílejí 82 procenty, ovšem přísná omezení pohybu, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, narušila hlavní období sběru čajových lístků a zpozdila některé dodávky asi o měsíc. To způsobilo prudký růst cen, uvedla agentura Reuters.
Méně sběračů v kombinaci s nižšími teplotami, než je obvyklé, za minulý měsíc pravděpodobně sníží sklizeň v Číně, která je největším producentem čaje na světě. V Indii, která je dvojkou na trhu, a na Srí Lance se pak na sklizni podepíše i nedostatek pracovníků, stejně jako počasí.
Sklizeň v Indii letos podle předpokladů klesne o devět procent na 120 milionů kilogramů. Omezení pohybu přimělo pěstitele zastavit sběr na začátku sklizně. Listy z první fáze, tedy z počátku sklizně, bývají nejvíce ceněné. Teď podle indického svazu pro obchod s čajem pěstitelé mají k dispozici zhruba polovinu pracovní síly. V březnu tak vývoz z Indie klesl o 34 procent a ze Srí Lanky se propadl o polovinu, uvádějí makléři a také indické ministerstvo obchodu. Mezinárodní výbor pro čaj ITC odhaduje, že letos se vývoz z Indie sníží o sedm procent.
Světlým bodem je Keňa, největší vývozce čaje na světě, kde byla sklizeň od března přerušena minimálně. ITC odhaduje, že domácí produkce v zemi by letos mohla stoupnout o 15 procent. Téměř beze změny by měla být i produkce ve Vietnamu, ten je však relativně menším hráčem na trhu.
Pěstitelé měli problém se sběrem první sklizně v oblasti indického Dárdžilingu, tedy oblasti známe nejdražším čajem na světě. Indie totiž nařídila svým obyvatelům zůstat doma až do 3. května, aby se její slabý systém zdravotní péče nezhroutil pod tíhou nemocných. Podle regionálního čajového svazu by druhá část sklizně, která obvykle začíná v květnu, měla klesnout o deset procent. Tyto ztráty už nevyrovnávají ani další fáze sklizně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Tak to ještě, že mám velkou zásobu kapslí zeleného čaje. Pokud by byly vyprodané, tak to nevím, co bych dělala. Užívám je celý rok a pozoruji na sobě velké změny. Mám mnohem víc energie, konečně se mi podařilo trochu zhubnout a celkově se cítím lépe. Zelený čaj je prostě skvělý. Když jsem ho začala užívat, tak jsem si na internetu zjišťovala, na co všechno je dobrý a hodně mě zaujal tento článek https://www.hackni-svuj-zivot.cz/recenze-produktu/zeleny-caj-tegreen/ . Mám ráda konkrétní recenze daných výrobků a ne jen nějaké obecné informace.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down