Teplo a elektřinu spalováním biomasy začala produkovat Třebíčská kotelna TTS. Zatímco jiné podniky používají parní kotel a turbínu, kterou roztáčí pára, TTS instalovala olejový kotel. Lopatky turbíny bude pohánět organický olej, který se vypařuje při nízkých teplotách. Zařízení může současně vyrábět teplo a elektřinu, nebo jen teplo, pokud je vysoká spotřeba v systému centrálního vytápění, uvedl ředitel Richard Horký.
Zařízení na olej se dá snadněji regulovat a mělo by mít vyšší účinnost. Investice vyšla na 138 milionů korun, z toho čtvrtinou se podílela státní dotace. Státní fond životního prostředí podniku půjčil přes 47 milionů korun, potvrdil Horký.
Technologie má výkon kolem sedmi megawattů tepla a jednoho megawattu elektrické energie. Její součástí je vodní akumulátor s objemem 1800 metrů krychlových. Teplo vyrobené při nepřetržitém provozu uchová v době nižšího odběru domácností během dne. V letošním roce podnik z biomasy vyrobí 35 800 megawatthodin tepla a 5000 megawatthodin elektřiny.
Kotelna nyní vytápí zhruba 3400 třebíčských domácností, sedm škol a další veřejné objekty. Opuštěnou kotelnu ČEZ společnost koupila před pěti lety a vybudovala z ní vícepalivovou teplárnu. Před třemi lety v ní instalovala kotel na spalování biomasy s tepelným výkonem tři megawatty. Kotelna může kromě plynu a dřevních zbytků vyrábět teplo i z lehkého topného oleje. Na příští rok podnik ještě plánuje kotel na spalování slámy. Možnost využít více druhů paliv podle vedení firmy snižuje dopad zdražení některého z nich na konečné ceny pro spotřebitele.