Předimenzovaná výrobní kapacita i omezování státní podpory výroby elektřiny ze slunce v nejbližších čtvrtletích zřejmě způsobí krach řady evropských i amerických výrobců fotovoltaických zařízení. Předpokládá to generální ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, který to uvedl na dnešní konferenci Energetická efektivita jako hlavní pilíř energetické koncepce.
Podle Burdy evropští i američtí výrobci postavili kapacitu na mnohem větším očekávaném solárním boomu. Když poptávka po jejich výrobcích klesla, začala cenová válka, výrobci zejména solárních technologií mají problém s financováním a ti velcí stojí před krachem během příštího nebo přespříštího roku. Nechtěl předvídat, zda se podobný vývoj může přelít i do jiných obnovitelných zdrojů.Domnívá se však, že je vždy potřeba být opatrný tam, kde jsou velké státní dotace.
Kritická slova na adresu podpory obnovitelných zdrojů pronesl i místopředseda hospodářského výboru Jan Husák. Poukázal na to, že zpackaná podpora zejména fotovoltaiky, kdy bývalé vedení Energetického regulačního úřadu i Poslanecká sněmovna fatálně selhaly, se ještě notně prodraží. Pokud se podaří změnit zákon a od roku 2014 skončí veškerá podpora na nově vzniklé zdroje energie z obnovitelných zdrojů a nebudou podporovány žádné jiné zdroje, zaplatí každý obyvatel nad osmnáct
let ročně 5300 korun na podporu těchto zdrojů, uvedl Husák.