12.03.2001 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kraj by měl mít svého ministra zemědělství, soudí zastupitelka

Dotkne se zavedení krajů vašeho podnikání v zemědělství? Na to jsme se nedávno ptali čtenářů v anketě týdeníku Zemědělec. Z jejich odpovědí vyplynulo, že téměř dvě třetiny účastníků ankety očekávají od krajů určité změny. Málokdo však věří, že budou pozitivní.

Lidé se spíše obávají růstu byrokracie, i když někdo si od nového územního uspořádání slibuje vstřícnější přístup představitelů kraje a jeho úřadů k řešení místních problémů. "Krajští zastupitelé se budou snažit, aby kraj prosperoval, a to se týká všech jeho částí, samozřejmě i zemědělství," potvrzuje názory optimistější části zemědělské veřejnosti členka zastupitelstva Královéhradeckého kraje Petra Škopová (ODA), vůdčí osobnost jeho zemědělského výboru. "Dosud všechno řídili ministerští úředníci nebo okresní úřady. Je ale velký rozdíl mezi tím, jak je motivovaný státní úředník proti volenému zastupiteli. Ten má ve srovnání s úředníkem omezenou dobu působnosti a volič se v příštích volbách bude rozhodovat podle toho, co viděl za prací toho kterého zastupitele," porovnává Petra Škopová, jinak také ředitelka akciové společnosti Chovservis Hradec Králové. Reálně soudí, že období, než se kraje ustaví do funkční podoby, ještě asi dva roky potrvá. Představuje si, že pak by si regiony měly získat pozici, jakou mají třeba v Rakousku.
"Radní na úrovni Dolnorakouského kraje mají prakticky kompetence ministra pro toto území. A tím, že jde o menší území, mají tudíž větší zpětnou vazbu vůči voličům. Musí se tedy více snažit, aby jejich sektor prosperoval. Tak tomu musí být i u nás. Kraj bude mít svoji vládu a o každý sektor se bude stejně jako ministr starat garant. Radní určitě lépe uvidí na problémy v kraji s pěti okresy, než může sledovat ministr a úředníci z Prahy," je přesvědčena zastupitelka. Tvrdí, že stát může velkou část pravomocí předat regionům. "Zatím však pražští úředníci spíše dokazují, že kraje jsou k ničemu. Já si však myslím, že vznikem krajů zůstane bez náplně práce takové ministerstvo pro místní rozvoj," poznamenává Škopová. Rozhodně se přitom podle ní nedá říci, že kraje budou znamenat úsporu úředníků - těch bude díky Evropské unii přibývat.
Kraje budou také navrhovat zákony nebo jejich změny, zmiňuje další z působností nových územních celků. Neměly by tedy brát až tolik vážně výzvu Poslanecké sněmovny, aby v legislativní činnosti nebyly příliš iniciativní. "Kraj by měl mít rovněž možnost ovlivnit finance, s nimiž bude hospodařit. Ne tedy jako je tomu dnes, jen čekat, co dostane z ministerstva financí. Bylo by ideální, kdyby od příštího roku mu zůstaly výnosy, které se v kraji vytvořily."
Co je prioritou Královéhradeckého kraje a oč se bude snažit již ustavený zemědělský výbor? "Zemědělství asi letos nebude úplnou prioritou. Přednost nejspíš dostane zdravotnictví, školství a silnice. To, že do Hradce Králové nevede dálnice z Prahy, která by však byla přínosem pro všechny, je důsledek neexistence krajů. Ale k zemědělskému výboru - myslím, že bude jeho věcí, s čím se prosadí," říká jeho předsedkyně Petra Škopová. Ve výboru je patnáct lidí, za každý z pěti okresů tři zástupci. Škopová oslovila všechny agrární komory, aby do něj nominovali své zástupce.
O prvních krocích zemědělského výboru má tyto představy: "Budeme muset přepracovat strategii rozvoje kraje týkající se agrárního odvětví, která už tehdy v některých případech vycházela z údajů, ne zcela odpovídajících skutečnosti. Ve strategii je například napsáno, že kraj má rezervy v pracovních silách a počítalo se s přesunem lidí ze zemědělství do průmyslu. Přitom každý zemědělský podnik ví, jak obtížně shání pracovníky. Že je nedostatek kvalifikovaných mladých lidí, kteří - ač vystudují zemědělskou školu - do resortu kvůli výdělkům nechtějí. K aktualizaci rozvojového programu využijeme výsledky Agrocenzu."
Další slabé místo v agrárním sektoru nachází Škopová v úrovni technologií. Za problém kraje považuje také zpracovatelský průmysl: "Cukrovary odešly, poslední velká masna je v České Skalici a přestože východní Čechy jsou stále velkým producentem mléka, chybí tu velká konzumní mlékárna. Kraj může situaci ve zpracování zemědělských komodit pomoci investičními pobídkami, třeba i aktivně vyhledávat investora."

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down