Rada kraje Vysočina projednala grantový program na rozvoj obnovitelných zdrojů. Podporu ve výši 2,5 milionu korun budou moci rozdělit podnikatelé, nestátní neziskové organizace a samosprávy poté, co ho schválí krajské zastupitelstvo. Podmínkou je, že se chystají využívat biomasu, sluneční, vodní či větrnou energii s tím, že přednost bude mít biomasa, bioplyn nebo solární energie, řekl Jan Joneš z krajského odboru životního prostředí.
Proč preferují jen některé obnovitelné zdroje energie vysvětlil Joneš tím, že projekty na stavbu větrných elektráren bývají předmětem bouřlivých diskusí v obcích. Vodní díla zase kritizují rybáři a ochránci přírody. V prvních dvou letech fungování programu se na projekty větrných a vodních elektráren krajské peníze většinou dostaly, loni žadatelé neuspěli. Kraj podpořil především systémy na solární ohřev užitkové vody nebo pět projektů na stavbu bioplynových stanic v zemědělství. Podporu dostaly i komunální kotelny na biomasu v obcích Hořepník a Budišov.
Radnice v Humpolci na Pelhřimovsku s pomocí dotace letos v červnu instalovala solární panely na ohřívání vody ve venkovním koupališti. Zaplatila za ně asi milion korun, z toho od kraje dostala skoro 400 tisíc Kč, uvedl místostarosta Tomáš Křišťan.
Kraj Vysočina čtvrtým rokem přispěje na rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V předchozích letech z něj 49 úspěšných žadatelů dostalo 5,5 milionu korun.