Krajský soud v Českých Budějovicích dnes odmítl insolvenční návrh firmy Vimperská masna, která v lednu zastavila výrobu. Návrh podal předseda představenstva Jaromír Kloud. Soud odmítl také insolvenční návrh věřitele firmy, společnosti AMBE. Vimperská masna vykázala za loňský rok ztrátu 31,3 milionu korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. V masně, která fungovala od roku 1963, pracovalo 55 lidí, všichni dostali výpověď.
Rozhodnutí soudu vítá člen představenstva Vimperské masny Václav Mezera. Tvrdí, že podání insolvenčního návrhu s ním nikdo neprojednal. "Ani se na toto téma nikdy nekonalo žádné představenstvo. Úpadkový stav způsobil pan Kloud svým nekalým chováním a špatným hospodařením. Byla to hra pana Klouda za mými zády," řekl Mezera. Kloud podle něj společnost neúměrně zadlužil a způsobil věřitelům a akcionářům velké finanční a majetkové škody.
Kloud v návrhu napsal, že představenstvo zjistilo, že masna není schopna v plném rozsahu dostát svým závazkům k věřitelům, jichž má několik desítek. Podle soudu ale žádné konkrétní skutečnosti nedoložil, pouze informace stanovené zákonem pro definici úpadku. "Ve svém návrhu dlužník neuvedl žádné konkrétní závazky, jejich výši ani splatnost těchto závazků. Rovněž nedoložil seznam závazků," píše v odůvodnění asistentka soudce Michaela Krepsová. Masna měla problém s výší obratu. Vedení se chtělo dostat do zisku, to se nepovedlo, a proto zastavilo výrobu. Teď hledá investora nebo kupce. Podle Mezery měl podnik potíže řadu let, hlavně za předchozího vedení, které skončilo v březnu 2016.*