10.01.2003 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krása grafiky starých lesnických a jiných map

Česká lesnická společnost, která má sídlo na Novotného lávce v Praze, každý měsíc pořádá tzv. Lesnické podvečery pro veřejnost. Druhý lednový večer byl zvlášť vyvedený, neboť tu byla na programu krása grafiky starých lesnických a jiných map, spojena s výstavkou kopií kartografických unikátů.

Přednášejícím byl bývalý děkan Lesnické fakulty České zemědělské univerzity a Prof. Ivan Roček, jemuž se stala historie zobrazovaná na mapě koníčkem. „Co rozhodlo o mém hobby? Po roce 1990 se snadněji obyčejný člověk mohl dostat do archívů a tak po jedné návštěvě Ústředního archívu v Praze a po prohlédnutí několika historických map, na kterých jsem hledal především lesy, jsem usiloval o získání jejich kopií. Šokovalo mne, že v archívech půjčují badatelům do studoven velmi cenné originály, které se tímto přenášením ničily. Přišel jsem s nabídkou, že zajistíme pro studium map věrohodné kopie, aby originály mohly zůstat v bezpečí a přitom si pořídíme další kopii pro účely školy. Zkusili jsme to s několika mapami a výsledek byl nad očekávání. Podařilo se nám udělat věrné kopie, které nyní v některých archívech půjčují, aniž by se báli, že přijdou o cenný unikát“, vysvětlil Roček. S výsledky odvážného profesorova nápadu se mohli seznámit účastníci přednášky, kteří si během téměř 120 minut prohledli téměř 40 kopií unikátů z pěti českých archívů. „To jsou všechno ručně kreslené mapy a všimněte si, že orientace mnohých z nich směřuje na jih,“ upozorňuje přednášející na častý jev, který jsme našli hned na první předvedené kopii staré mapy, konkrétně u Mapy panství Dobříšského zobrazující celé Brdy. „U každé mapy jsem se snažil přečíst vše, co na ní je napsané. Kolikrát to bylo i nad mé síly. Rozluštil jsem i zápis u mapy, zobrazující hraniční spor. Ten zápis je vlastně reportáž úředníka, který popsal jednou pro vždy průběh jednání hraniční komise z poloviny devatenáctého století,“ vzpomíná Ivan Roček. Dozvěděli jsme se, že s důlní činností má mnoho společného i těžba dřeva, jehož horníci spotřebovávali velmi mnoho. Proto jsou v Ročkově sbírce i důlní mapy s okolím. Lze říci, že k většině map, jehož kopie si účastníci podvečera mohli prohlédnout, má přednášející téměř citový vztah. „Jsou zábavné. Mnohé mne dovedly na místa, která zobrazují. Navštívil jsem kraj, který jsem znal někdy jen z kopie tři sta let staré mapy,“ vypráví sběratel. Některé jeho kopie už nyní zdobí Rytířský sál v areálu Lesnické fakulty na zámku v Kostelci nad Černými lesy. Připravovanými akcemi České lesnické společnosti jsou další přednášky 13.února 2003 13 pralesů v ČR v podání Petra Mouchy a 13. Března 2003 Historie lesnického výzkumu v Evropě a u nás z pohledu Vlastislava Jančaříka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down