13.04.2015 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kritici obchodní dohody TTIP mezi EU a USA chystají protesty

Kritici plánovaného Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP) mezi EU a USA budou na konci dubna protestovat proti dohodě "guerillovou" kampaní v některých obchodech, v Praze uspořádají také demonstraci. Akce organizují nevládní organizace Iuridicum Remedium a platforma Stop TTIP.

Dobrovolníci v Praze, Brně a Ostravě rozvěsí 18. dubna na zboží ve vybraných obchodech visačky upozorňující formou vtipů na rizika úmluvy TTIP pro spotřebitele. Protest proti uzavření smlouvy se uskuteční i v Praze na náměstí 14. října. V Ostravě odpůrci chystají sérii akcí proti dohodě ve Staré Aréně na Masarykově náměstí. Podobné akce proti dohodám o volném obchodu se odehrají 18. dubna na Global Trade Day po celém světě.
Přístup české vlády k vyjednávání je podle Petry Němcové z Iuridicum Remedium velmi neopatrný. "Česká vláda je velmi málo ostražitá k těm rizikům (dohody)," uvedla Němcová na tiskové konferenci.
Premiér Bohuslav Sobotka v lednu uvedl, že vláda podporuje vyjednávání smlouvy, stanovisko bude záviset na jejím konkrétním znění. Vytvoření společného ekonomického prostoru mezi EU a Spojenými státy by mělo podle Sobotky kladné dopady na české hospodářství. Česko by bylo schopno využít těchto výhod pro další ekonomický růst, poznamenal premiér.
"Byť je náš přímý obchod s USA malý, nezapomeňme, že je velmi důležitý z hlediska přidané hodnoty. S USA si měníme naše nejsofistikovanější výrobky a tím dáváme práci nejenom našim dělníkům, ale také inženýrům a vědcům. V několika městech USA již dnes jezdí naše tramvaje… a věřím, že díky TTIP se počet těchto měst znásobí," napsal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v komentáři, který vyšel v únoru v Právu.
Podle Iuridicum Remedium nezávislé studie předpovídají vlivem dohody zánik pracovních míst, menších podniků či pokles čistého exportu EU. Smlouva má prý větší přínos pro USA. Nevládní organizace uvádí, že přijetí dohody bude mimo jiné znamenat privilegovaný režim pro velké firmy, kdy práva "byznysu" budou legálně postavena nad potřeby lidí. Varuje také před tím, že se Evropa dostane do vleku politicko - ekonomických zájmů USA.
"Dohoda chce jít mnohem dále, než je potřebné odstranění cel. Chce odstranit i netarifní překážky obchodu, tedy rozdíly v nejrůznějších požadavcích kladených zákony na výrobky, uvádí letáky organizace. To se týká např. bezpečnosti a kvality potravin, která je v Evropě vyšší než v USA. Kritici smlouvy připomínají například to, že v Evropě je zakázáno podávání růstových hormonů dobytku či pesticidy používané na ošetření ovoce, které jsou v USA povolené.
O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám dohoda přinese zrychlení hospodářského růstu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu, jejich vzájemná obchodní výměna dosahuje až dvou miliard eur (55 miliard Kč) denně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down