15.02.2007 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kritika zamítnutého návrhu na zavedení modulace společné zemědělské politiky EU

Společná zemědělská politika Evropské unie (SZP EU) je předmětem velké a téměř vždy oprávněné kritiky. Skoro každý pokus o její pozitivní reformu však je buď rozmělněn nebo přímo úplně zlikvidován. Týká se to i posledního návrhu na zavedení modulace, který stejně jako minulý rok na podzim, tak i letos Evropský parlament zamítl, poukazuje Hynek Fajmon, poslanec Evropského parlamentu za ODS.

O co jde při snaze zavést modulaci? Zemědělci dostávají od Evropské unie dotace na svou produkci. Tyto dotace ale nejsou v celé dnešní EU-27 stejné. EU-15, tedy stará patnáctka z doby před rozšířením v roce 2004 dostává dotace v plné výši, 100 % stanovených příslušným evropským rozpočtem. EU-10, která vstoupila včetně nás v roce 2004, dostává letos 40 % toho co EU-15. A Bulhaři s Rumuny, kteří přišli letos, dostanou 25 %. Tak je systém nastaven a definitivní vyrovnání všech dotací by mělo nastat teprve v roce 2017. V tomto roce dostane německý, český a bulharský zemědělec stejné dotace, vykládá Fajmon.
Nyní je ve hře zmíněná modulace, pokračuje Fajmon. Evropská Rada a Evropská komise se dohodly, že umožní EU-15, aby národní vlády mohly až 20 % z dotací pro své zemědělce převést na rozvoj venkova nebo svým zemědělcům vůbec nevyplatit. Tento mechanismus nazvala bruselská byrokracie modulací. O jejím konkrétním uplatnění by rozhodovala národní vláda příslušného státu EU-15.
Toto rozumné opatření, které by národním vládám EU-15 umožňovalo pružně reagovat na skutečnou situaci a potřeby venkova příslušného státu, je ale terčem soustavné kritiky ze strany většiny poslanců Evropského parlamentu. Již minulý rok na podzim návrh na zavedení modulace Evropský parlament zamítl. Nyní tak učinil opět. Argumentuje přitom tím, uvádí Fajmon, že SZP EU se nesmí za žádných okolností vrátit zpět na úroveň národních států a také tím, že na jednotném trhu EU nesmí existovat mezi subjekty trhu diskriminace. Tyto argumenty ale Fajmon neuznává. Společná zemědělská politika EU je podle něj nyní nefunkční, stojí zbytečně moc peněz a brání liberalizaci světového obchodu. Na národní úrovni se vlády o svůj venkov postarají lépe a s větší znalostí situace. A diskriminace na jednotném trhu EU je argument z kategorie „černého humoru“, protože co jiného než diskriminace jsou nižší dotace pro zemědělce z nových členských států.
„Europoslanci ODS v obou případech hlasovali pro zavedení modulace. Jsme přesvědčeni o tom, že by se zavedením tohoto mechanismu snížila propast mezi novými a starými členskými státy a zrovnoprávnilo by se tak postavení zemědělců na trhu. Modulace by rovněž umožnila převést peníze od podpory produkce do efektivnějšího rozvoje venkova. Navíc by modulace také umožnila, aby se národní vlády opět chopily významné oblasti politiky a staraly se o venkov a zemědělství. Evropská unie ve správě této politiky naprosto selhává, o čemž svědčí mimo jiné i rozsáhlé problémy s nemocemi dobytka v zemích staré EU-15,“ prohlásil europoslanec Fajmon.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down