04.02.2014 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kritizují nový plán péče o Šumavu

Vědci a ekologové kritizují návrh nového plánu péče v Národním parku Šumava (NPŠ), plán je nyní na ministerstvu životního prostředí v připomínkovém řízení. Klíčový dokument, který prosazuje správa NPŠ, plánuje péči na dalších 15 let a například upravuje bezzásahové území první zóny. Podle ekologů ale plán některými změnami v ochraně přírody ve skutečnosti vyřadí Šumavu z mezinárodně uznávaných národních parků. S tím vedení parku nesouhlasí.

Přes 50 vědců a univerzitních profesorů dnes vyzvalo v otevřeném dopise nového ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby šumavskou divokou přírodu ochránil a o budoucnosti národního parku rozhodl na základně přírodovědných a socioekonomických faktů. O dopise informoval profesor Pavel Kindlmann, vedoucí oddělení výzkumu biodiverzity Czechglobe Akademie věd ČR. Dopis byl už v lednu odeslán předsedům koaličních stran.
Park musí mít nový plán péče. Pro jeho správu je závazný, obsahuje například nynější i plánované stanovení zón nebo péči o les. Na jeho přijetí se vážou také evropské dotace. Zda bude v této podobě schválen, ještě není jisté. Mluvčí MŽP Matyáš Vitík řekl, že se bude projednávat až po schválení nového zákona. To může trvat i rok. "Pan ministr se chce zabývat nejdříve zákonem, z něhož by měl vycházet i plán péče," uvedl Vitík. Už předchozí návrhy Plzeňského kraje a exministra Tomáše Chalupy (ODS) vzbuzovaly ostrou diskusi. Tento návrh plánu péče se připravoval tři roky.
Ředitel parku Jiří Mánek (ODS), který se na tvorbě návrhu plánu podílel, ho v sobotním rozhovoru pro MF DNES obhajoval. Podle něj byl připraven v souladu se zákonem o ochraně přírody a bude určitě schválen. "Nově je do plánu péče zahrnuta ochrana soustavy Natura 2000 a také je poměrně precizně definována ochrana konkrétních zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů," uvedl.
"Bude-li plán péče v této podobě schválen, udělá z národního parku chráněnou krajinnou oblast, která si název národní park ponechá jen na papíře," reagoval ekolog Hnutí Duha Jaromír Bláha. Kritizuje i návrh na změnu podle klasifikace Světového svazu ochrany přírody (IUCN) z kategorie pro národní parky do kategorie chráněná území se speciální péčí.
O zařazení do kategorie chráněných území se podle Mánka opakovaně jednalo a hlasovalo v Radě NP Šumava. Mánek prý navrhoval, aby část NPŠ byla přiřazena do kategorie druhé IUCN a část do kategorie čtvrté, což je ve světě běžné. "Nicméně tento přístup nebyl v radě odsouhlasen. Proto je v materiálu uvedeno, že je NP Šumava řazen ke čtvrté kategorii. I tato kategorie počítá s možností ponechání přírody bez zásahů, čehož také využíváme," uvedl. Tato zásadní změna ale podle Bláhy neodpovídá unikátním hodnotám NP a rezignuje na ochranu velkých bezzásahových částí přírody.
Spor se vede také opět o první bezzásahové zóny. V novém plánu péče se má sice první zóna zcelit ze 135 na 35 ploch a zvětšit na téměř 18 tisíc hektarů (nyní je devět tisíc), bude se ale dělit do dvou kategorií. Patnáct tisíc hektarů bude bezzásahových a zbylých 2,7 tisíce hektarů cenných lesů ve zvláštním režimu, aby se mohlo zabránit šíření kůrovce k sousedním vlastníkům. Podle ekologů ale jde o významné lokality například v pralese na Smrčině, kaňonu Křemelné či oblasti kolem Ptačího potoka v Modravských slatích.
Podle ekologů byla dosud divočina chráněna na základě rozhodnutí exministra Martina Bursíka po orkánu Kyrill na 30 procentech území. Rozdíl mezi dosavadními 30 procenty a 22 procenty v plánu péče jsou prý zmíněná cenná území, která se zmenší. Návrh plánu podle ekologů navíc kopíruje části neúspěšného Chalupova zákona a obsahuje i sporné projekty, jako je koridor pro lanovku a sjezdovku na Smrčinu, kde žijí tetřevi a rysi.
Podle profesora Kindlmanna je třeba nechat zhruba polovinu území parku přirozeným procesům. Každé zmenšení by negativně ovlivnilo místní biodiverzitu a mohlo by způsobit vyhynutí vzácných druhů, upozornil. Vědci a ekologové se odvolávají i na aktuální mezinárodní studii renomované britské konzultační společnosti EFTEC (Economics for the Environment Consultancy). Podle ní je rozšíření divočiny v NP ekonomicky výhodné.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down