Kuře Rosa bojuje za jasné označování kuřecího masa

Kuřecí maskot Rosa, který se vydal na 39denní turné po Evropské unii a šestnáctý den se zastavil i v Praze, žádá zavedení jasného a povinného označování kuřecího masa. Chce, aby si spotřebitelé při nákupu dokázali odpovědět na otázku: Jak bylo chováno toto kuře? O akci informovala Společnost pro zvířata.

Rosa vyrazila z Londýna 1. srpna. Svou 39denní pouť, která vyjadřuje třicet devět dní průměrné délky života kuřecího brojlera v intenzivním velkochovu, zakončí 8. září v Bruselu. Mezitím Rosa navštíví dvacet členských zemí Evropské unie a bude žádat, aby se veškeré kuřecí maso začalo označovat podle způsobu výroby.

Evropská komise letos v létě reviduje značení drůbežího masa. Rosa chce, aby komise poskytla spotřebitelům poctivé a povinné označování. Průzkum veřejného mínění ukazuje, že Rosino poselství podporuje většina lidí v Evropě. Podle průzkumu agentury Qa v roce 2013 osm z deseti spotřebitelů v EU si přeje zavedení povinného značení drůbežího masa podle způsobu výroby.

V kostýmu Rosy vystupují tři dobrovolnice z Velké Británie: Tamsin Frenchová, dcera chovatele kuřat z Devonu, Johanna Olssonová, studentka zoologie z Bershiru a Sam Whiteová, ochránkyně zvířat z Essexu. „Značení podle způsobu výroby už existuje u vajec. Znamená to, že spotřebitelé vědí, z jakého systému chovu pocházejí vejce, která si kupují, což má obrovský vliv na výrazné zvyšování počtu nosnic chovaných jinak než v klecích,“ uvedla dcera chovatele kuřat Tamsin Frenchová. Takové označování by se podle ní mělo rozšířit na kuřecí maso, protože jasná, srovnatelná informace při nákupu je pro nárůst trhu s potravinami pocházejícími z šetrných chovů nezbytná.”

V roce 2012 slíbila Evropská komise spotřebitelům lepší informování o životní pohodě hospodářských zvířat. Povinné značení kuřecího masa by tento slib naplnilo. K tomu by stačila jednoduchá změna jednoho právního předpisu, a to nařízení Evropské komise č. 543/2008 týkající se obchodních norem pro drůbeží maso. To již definuje způsoby výroby pro kuřata chovaná ve volném výběhu a v extenzivním halovém chovu. Toto nařízení, platné od roku 1991, stanovuje standardy, které se musí dodržet, pokud obchodník chce kuře označit jako kuře “z volného výběhu” nebo “z extenzivního halového chovu“. Mělo by být vcelku snadné změnit tyto termíny z dobrovolných na povinné a přidat požadavek na označení masa kuřat “z intenzivního halového chovu”, vysvětluje ve zprávě Společnost pro zvířata.

Pouť podporuje mnoho organizací spotřebitelů a ochránců zvířat z celé Evropy. V České republice jsou to organizace Compassion in World farming (Soucit ve světovém zemědělství), Společnost pro zvířata, Zelený kruh, Glopolis, Svoboda zvířat a PRO-BIO Liga a Strana zelených.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down