16.05.2013 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalifikovaní pracovníci ubývají

Zemědělství v České republice stojí na prahu významné generační obměny. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků bude vážným limitem pro budoucí rozvoj českého zemědělství. Shodli se na tom zástupci zaměstnavatelů, zemědělských škol a státní správy na konferenci nazvané Situace v odborném zemědělském školství, kterou pořádaly Zemědělský svaz ČR ve spolupráci se senátním Výborem pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Za posledních dvanáct let odešlo ze sektoru zemědělství šedesát tisíc pracovníků. Jen díky tomu nebyl v zemědělství dosud tolik vidět problém nedostatku mladých kvalifikovaných pracovníků. Nyní stojí ale české zemědělství před výrazným zlomem. I přes neustálý odchod lidí generace zemědělců stárne a postupně odchází do důchodu. Kvalifikovaných lidí do zemědělství, kteří by odcházející generaci nahradili, je ale velmi málo. „Padesát osm procent všech zemědělců je ve věku 45 let a výše. Lze tedy předpokládat, že během dvaceti let odejde ze zemědělství téměř polovina všech lidí. Podle studie Univerzity Palackého v Olomouci, kterou prezentoval prof. Bořivoj Šarapatka, pokud nedojde ke změně, tak současná síť zemědělských škol ve většině krajů ČR nezajistí dostatečný počet nových kvalifikovaných pracovníků. Přesněji řečeno, nahrazení tohoto úbytku zemědělců by trvalo současným tempem asi šedesát let,“ informoval Zemědělský svaz ČR v tiskové zprávě.
Podle svazu současně také dochází ke zhoršování vzdělanostní struktury pracovníků v zemědělství, neboli nedostatek kvalifikovaných pracovníků v zemědělství je nahrazován pracovníky z jiných oborů bez zemědělského vzdělání. Největší počet pracovníků bez zemědělského vzdělání je na rodinných farmách, kde tato skupina lidí tvoří přes polovinu všech farmářů. Oproti tomu největší počet lidí s vysokoškolským vzděláním je v podnicích právnických osob, ale i zde se tento počet snižuje.
„Nedostatek skutečně kvalifikovaných pracovníků bude v blízké budoucnosti největším problémem českého zemědělství. Technologická a odborná náročnost zemědělství se neustále zvyšuje, ale počet kvalifikovaných lidí v zemědělství klesá“, řekl předseda Zemědělského svazu ČR Ing. Martin Pýcha.
„Velké množství škol, které bojují o každého žáka na straně jedné spolu s neatraktivitou oboru zemědělství a častá klišé o něm vedou k malému zájmu o studium zemědělských škol. Kraje pak tyto školy kvůli nedostatku finančních prostředků ruší nebo spojují s jinými školami a zemědělství se pak z výuky postupně vytrácí, uvádí Zemědělský svaz ČR.
Důkazem neatraktivity sektoru zemědělství je mimo jiné to, že ze středních a vysokých zemědělských škol se z názvů vytrácí slovo zemědělství, které je leckdy nahrazeno „atraktivnějším“ názvem. Školy se s neatraktivitou odvětví snaží bojovat po svém, a tak do svých učebních plánů zahrnují obory jako je veterinářství, ekologie a životní prostředí a naopak se vytrácí obory pro zemědělství tak typické, jako jsou například zemědělec, farmář, chovatel, pěstitel. Na otázku, jaké jsou plány a možná řešení odpověděl Pýcha: „Pro zvýšení atraktivity oboru pro mladé lidi je podmínkou zbourání mnoha klišé panujících o zemědělství, zlepšení kvalifikační dovedností a spolupráce mezi zemědělskými školami, podniky, kraji, nevládními organizacemi a samozřejmě i zvýšení mzdové úrovně v zemědělství. V každém případě je však potřeba systémová podpora ze strany ministerstev.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down