Ministři zemědělství Evropské unie se dohodli na zrušení kvót na výrobu cukru od roku 2017. Tento požadavek je součástí společné pozice členských zemí pro jednání s Evropským parlamentem o konečné podobě reformy společné zemědělské politiky.
Ministři dosáhli shody po dvoudenním jednání, které se protáhlo až do noci. K dohodě se nepřipojily dvě členské země - Slovinsko a Slovensko. Uvedl to irský ministr zemědělství Simon Coveney, který vedl jednání jako zástupce předsednické země.
Evropský parlament minulý týden odhlasoval vlastní pozici, s níž půjde do rozhovorů. Podle Evropského parlamentu by měly výrobní kvóty na cukr skončit až v roce 2020, nikoli v roce 2015, jak navrhovala Evropská komise. Ministři došli ke kompromisnímu termínu pro ukončení cukerných kvót pro rok 2017 a zrušení kvót na výrobu mléka v roce 2015.
Pokud jde o původní návrh Evropské komise, aby zemědělci z ekologických důvodů neobhospodařovali sedm procent půdy, ministři se dohodli na pěti procentech. Tato plocha by se po zhodnocení celého opatření mohla v roce 2018 rozšířit na sedm procent.
Irský ministr vyjádřil přesvědčení, že se podaří definitivní podoby reformy společné zemědělské politiky dosáhnout do června, včetně schválení v plénu parlamentu. Podle něj je to nutné, aby se stihly zavést všechny potřebné zákony do roku 2015, kdy má nová podoba společné zemědělské politiky vstoupit v platnost.
Rozpočet společné zemědělské politiky se na léta 2014 až 2012 snížil o dvanáct procent na 373,2 miliardy eur (9,6 bilionu korun). Přesto zemědělství zůstává hlavní položkou v unijních výdajích, když dosahuje asi 38 procent rozpočtu.