Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa poskytne 15 miliard dolarů (téměř 344 miliard Kč) jako výpomoc zemědělcům, jejichž produkty mohou být postiženy zostřující se obchodní válkou s Čínou. Jak má balíček pomoci vypadat, se ale blíže nevyjádřil. Američtí farmáři, kteří jsou hlavní voličskou skupinou Donalda Trumpa, patří k těm, které obchodní válka zasáhla nejhůře. Sójové boby jsou nejcennějším americkým zemědělským exportním artiklem a dodávky do Číny v loňském roce spadly na nejnižší úroveň za 16 let, upozornila agentura Reuters.
Ministr zemědělství Sonny Perdue v pátek uvedl, že Trump ho požádal o vypracování plánu, který by americkým farmářům pomohl vyrovnat se s těžkým dopadem obchodní války mezi USA a Čínou na zemědělství. Jde o druhé kolo pomoci, loni jeho ministerstvo schválilo plán kompenzací nižších cen zemědělské produkce a ztráty odbytu, které jsou důsledkem obchodních sporů s Čínou a dalšími státy, a to ve výši 12 miliard dolarů.
Cla neplatí čínská vláda ani firmy se sídlem v Číně. Hradí je dovozci čínského zboží, obvykle americké společnosti nebo zahraniční podniky registrované v USA. V pondělí Čína oznámila, že uvalí vyšší cla na dovoz řady zboží z USA včetně zmrazené zeleniny. Loni Peking zavedl cla na dovoz americké zemědělské produkce, kromě jiného sójových bobů, čiroku nebo vepřového masa.
Přestože zemědělci do značné míry Trumpa podporují, mnozí vyzývají k okamžitému konci obchodního sporu, který vedl ke zhoršení úvěrových podmínek a kvůli němuž stouplo zadlužení sektoru na nejvyšší úroveň za celá desetiletí.
Trump v pátek slíbil vykupovat produkty amerického zemědělství, které Čína běžně dováží, a dávat je chudým zemím ve formě humanitární pomoci. To se ale nelíbí Kanadě. "Zdá se to snadné, ale není jednoduché provést to správným způsobem. Může to způsobit určité narušení trhu, a právě tomu se chceme vyhnout," uvedla kanadská ministryně zemědělství Marie-Claude Bibeauová.*