Lahve s alkoholem by měly být označeny informacemi o kaloriích

Lahve s alkoholickými nápoji by měly být co nejdříve opatřeny informacemi o kalorické hodnotě, varováním pro těhotné ženy a dalšími údaji. Vyplývá to z usnesení o strategii EU v boji proti zdravotním rizikům spojeným s alkoholem, které schválili poslanci Evropského parlamentu.

Evropské státy by podle přijatého textu měly účinněji předcházet konzumaci alkoholu zvláště mládeží či dalšími skupinami lidí, které alkohol ohrožuje. Europarlament proto vyzval členské země, aby zajistily výrobu protialkoholových reklamních kampaní zaměřených na mládež. Státy mají také zabránit tomu, aby mládež byla vystavena reklamě, která alkohol propaguje. Mezi zdravotní rizika spojená s pitím lihovin patří podle europoslanců obezita. Jejímu předcházení mají pomoci rozšířené údaje na etiketách lahví. Parlament vyzval Evropskou komisi, aby nejpozději do roku 2016 přišla s návrhem normy, která by zavedla povinné zveřejňování kalorické hodnoty nápojů, případně dalších údajů o energetickém složení nápojů. "Alkohol má souvislost s více než 60 chronickými onemocněními a s obezitou. Ale mnoho lidí si neuvědomuje, kolik mají alkoholické nápoje kalorií. Například velká sklenka vína obsahuje stejné množství kalorií jako zákusek," uvedla jedna z autorek návrhu Glenis Willmottová z frakce socialistů. "Spotřebitelé mají právo na jasné, pravdivé značení, které jim umožní informovaně se rozhodnout," dodala.
Komise má rovněž přijít s návrhem celounijního systému varování těhotných žen před konzumací alkoholu. Poslanci by podobným způsobem chtěli na všech lahvích v Evropě upozorňovat na nebezpečí spojené s podnapilostí i řidiče.
Podle některých evropských politiků je však nutné zajistit, aby množství informací, které lidé na obalech alkoholických nápojů dostanou, bylo efektivní a ne zbytečně přebujelé a nicneříkající. "Pokud náklady na takové označování nepřinesou zdravější přístup k alkoholickým nápojům, nemělo by být (označování) považováno za mantru lepšího života," prohlásil italský europoslanec Albert Ciria z lidovecké frakce.  Navržené změny mají být podle europoslanců součástí širší strategie týkající se alkoholu, kterou by Evropská komise měla přijmout pro období let 2016 až 2022.
Protialkoholová strategie má za cíl vedle ochrany zdraví také ušetřit veřejné náklady přímo či nepřímo vyvolané konzumací alkoholu. Například v roce 2010 bylo podle Bruselu na tyto výdaje zeměmi EU vyčleněno téměř 156 miliard eur (skoro 4,3 bilionu Kč).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down