Ledového vína ročníku 2019 vyrobeného z moravských hroznů bude méně než v předchozích letech. Řada tradičních výrobců hrozny na ledové víno nesklízela, jedním z důvodů byla i předpovídaná teplá zima. "Z hroznů 2019 jsme ledové víno nevyráběli z několika důvodů. Máme zásoby ledového vína, výběrů z bobulí a výběrů z cibéb z minulých let. Ale roli hrál i předpokládaný vývoj počasí," řekl generální ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.
Kvůli zásobám minulých ročníků i dalších druhů s vysokým obsahem přírodního cukru letos nenechával do prvních mrazů hrozny ve vinohradu ani Petr Marcinčák. "Měli jsme už uložené slámové víno na slámě, dělali jsme i výběr z cibéb a máme dostatečné zásoby ledového vína. Zda budeme vyrábět ledové z letošních hroznů, se zatím nedá říct, hraje v tom roli řada věcí a počasí zdaleka není ten hlavní důvod," uvedl Marcinčák. Zemědělské družstvo Sedlec bralo v potaz i předpovídaný vývoj počasí. "Doufáme, že letos na podzim už bude výhled vývoje počasí optimističtější, zásoby ledového sice máme, ale po letošním roce už se budou tenčit," konstatoval sklepmistr ZD Sedlec Ctirad Králík. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která na podmínky výroby ledového vína dohlíží, sklízelo ledové hrozny pouze pět vinařství: Vinařství Štěpán Maňák, Rodinné vinařství Špalkovi, Vinařství Štěpánek, Vinné sklepy Lechovice a Chateau Valtice-Vinné sklepy Valtice. "Obvykle necháváme hrozny na ledové víno ve vinohradu do Vánoc, před Vánoci obvykle přichází oteplení a kvalita hroznů pak klesá. Dlouho to vypadalo, že požadovaných sedm stupňů pod nulou vůbec nebude, nakonec ale na začátku prosince teplota na tuto teplotu krátce klesla," uvedl David Šťastný z Vinných sklepů Valtice.
Vinařství sklidilo necelý hektar odrůdy Veltlínské zelené, tedy asi 2500 kilogramů. Lidé ledové víno z hroznů ročníku 2019 ochutnají až v roce 2022. Bude ho ale méně než ročníku 2018, tehdy v Chateau Valtice sklízeli čtyři tuny hroznů. "Menší množství je dáno tím, že požadované teploty jsme dosáhli pouze na polovině vinohradu," dodal Šťastný. Výroba ledového vína představuje pro vinaře risk, hrozny musí zůstat viset na keřích až do prvních mrazů, teplota musí klesnout na minus sedm stupňů Celsia. Hrozny je třeba ručně posbírat a ihned opatrně lisovat, ani při lisování nesmí rozmrznout.
Kvůli malé výlisnosti hroznů, která se pohybuje okolo 20 procent, patří ledové víno k těm dražším. Stáčí se jen do malých lahví o objemu 0,2 až 0,3 litru a jedna lahvička obvykle stojí okolo 300 korun. Koupit jej lze ve vinotékách nebo přes internetové obchody větších vinařství.*