Výměra lesních pozemků v České republice narůstá. V loňském roce činila celkem 5,7 milionu hektarů a za posledních 65 let u nás přibylo 154 tisíc hektarů lesa. V posledních letech se roční přírůstky pohybují kolem dvou tisíc hektarů ročně. Uvedl to koncem září na tiskové konferenci Českého statistického úřadu (ČSÚ) pracovník Odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Josef Kahuda.
Pokud jde o rozložení lesních pozemků v rámci republiky, největší lesnatost, tedy podíl rozlohy lesa na celkové rozloze území, je s výjimkou Jihomoravskéhk kraje v okrajových, hraničních oblastech České republiky. Nejvíce lesů je v Jeseníku a v šumavských okresech jižních Čech. V průběhu posledních let se u nás také změnila struktura lesních porostů, zatímco v roce 1993 z nich zaujímaly jehličnany 78,5 procenta a listnáče 21,5 procenta, v loňském roce již vzrostl podíl listnatých stromů na 26,6 procenta.
Těžba dřeva v českých a moravských lesích podle Kahudy v posledních letech stagnuje mezi 15 a 15,5 milionu metrů krychlových dřeva ročně. „Konkrétně v loňském roce bylo vytěženo 15,48 milionu metrů kubických, přičemž 29,3procentní podíl připadal na nahodilou těžbu, především živelní a hmyzovou,“ řekl. Podíl nahodilé těžby na celkové těžbě podle jeho slov v posledních letech vykazuje zhruba setrvalý stav kolem 30 procent. Nejvyšší nahodilá těžba byla v roce 2007 v důsledku orkánu Kyrill, a to ve výši až 12 milionů metrů krychlových. V porovnání s obdobím let 1950 až 1970, kdy se pohybovala roční těžba dřeva na hektar lesních pozemků kolem tří až čtyř metrů krychlových, je však současná těžba 5,8 metru krychlového na hektar poměrně vysoká,“ řekl Kahuda.*